DünyaGüncel

“Maoist” oldukları iddiasıyla 6 kişi tutuklandı, binlerce köylü sokağa döküldü

Hindistan’da binlerce köylü, altı kişinin Maoist oldukları iddiasıyla tutuklanması üzerine protesto için sokağa çıktı.

Chhattisgarh’ın Narayanpur bölgesinde “Maoist isyancı” oldukları iddiasıyla altı köylünün tutuklanması bölge halkında büyük öfke yarattı. Halk, tutuklananların “suçsuz köylüler” olduğunda ısrar ederken, polis ise bölgeye EYP (el yapımı patlayıcı) yerleştirme işine karıştıklarını iddia ediyor.

Köylülerin tutuklanmasına yönelik bir hafta önce başlayan protesto gösterileri, bir hafta içinde boyutu ve hedefleri bakımından giderek büyüdü. Protesto için sokağa çıkan halk artık bölgede demir cevheri madenciliği yapılma planının feshedilmesini ve tüm “güvenlik” kamplarının kaldırılmasını talep ediyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü (7 Aralık) 5 binden fazla köylü Narayanpur kasabasına yaklaşık 35 km uzaklıktaki Abujhmad’daki Dhaudai köyünde bir dharna* gerçekleştirdi. Eylem sırasında Narayanpur-Orchha yolundaki trafiği birkaç saat boyunca engellendi. Bundan önce de köylüler “Maoist” oldukları iddiasıyla tutuklananların Kadameta köyünde beş gün boyunca dharna gerçekleştirmişlerdi.

Devlet yetkilileri, Maoistlerin karşı oldukları Palli-Barsoor yol yapımı inşaatına 15 EYP yerleştirildiği, tutuklanan altı kişinin bu eyleme karıştığı iddiasıyla tutuklandığını belirtiyor. Giderek büyüyen ve hedefleri genişleyen halk protestolarının ise taleplerinin ne olduğunu bilmediklerini iddia ediyorlar.

Kaynak: timesofindia.indiatimes.com

Fotoğraflar: en.gaonconnection.com

* Dharna; Hindistan’a özgü, borç ödenene kadar bir borçlunun evinin eşiğinde oturma eylemi anlamına gelen kavram, politik bir içerik yüklenerek kullanılmakta.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu