GüncelManşet

Lyon’da “Parti Ve Devrim şehitlerini” anma etkinliği düzenlendi

Fransa: Fransa’nın Lyon kentinde “Parti ve Devrim Şehitlerini Anma Haftası” etkinlikleri çerçevesinde 3 Şubat 2018 günü bir gece düzenlendi.

Koca bir ömrü hesapsız ve çıkarsız bir şekilde devrime adamak onlara yakışırdı. Kavgayı Ölümsüzleşenlerimizle Büyütüyoruz!” şiarıyla gerçekleşen etkinlikte kültürel bölümün yanısıra konuşmacılarda yeraldı.

Açılışı saygı duruşu ile başlayan etkinlikte,Dersim Aliboğazı’nda şehit düşen 12 TİKKO gerillası, Rojava’da şehit düşen TİKKO Komutanı Nubar Ozanyan ile yakın bir zaman önce ölümsüzleşen Serdar Can ile Güzel Ana’nın isimleri salonda söylendiği an duygulu ve öfkeli anlar yaşandı.  

Gece, Tertip Komitesi adına yapılan konuşma ile devam etti. Tertip Komitesi, şehitlerimizi sahiplenmenin önemine dikkat çekerek, süren kavganın onların bize mirası olduğunu belirtti.

Kültürel bölümde; Beriwan, Volkan Yağan, Şenol Akdağ, Barış Atay, Erdal Bayrakoğlu’nun yanısıra kavga marşları ve türküleri ile Onur Olgun ve Grup Umuda Haykırış sahne aldılar.

Yine etkinlikte konuşmacı olarak HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile yazar Hasan Hayri Aslan yer aldılar.

Partizan adına gönderilen mesajın okunmasının ardından, etkinliğe katılarak enternasyonal dayanışma ruhunu sergileyen OCML VP (Marksist Leninist Komünist Örgüt-Proleter Yol), Unité Communiste (Komünist Birlik), Jeunes Communistes Lyon (Genç Komünistler Lyon), CGA/Coordination des Groupes Anarchistes (Anarşist Grup Koordinasyonu), OCFR/Organisation Communiste  Futur Rouge (Kızıl Gelecek Komümist Organizyonu) gecede mesaj sunarak ve konuşma yaparak desteklerini sundular.

Gece boyunca, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Yaşasın Partimiz TKP/ML” vb sloganlar atıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu