GüncelManşet

Liseli Yeni Demokrat Gençlik’ten açıklama: “Kader değil katliam, Aladağ’ın yangını öfkemiz olacak!”

H. Merkezi: Adana’da, Aladağ Tahsil öğrenci yurdunda çıkan yangında 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirmesine bir tepki de Liseli Yeni Demokrat Gençlik’ten geldi. Yapılan açıklamada “Ne kader, ne kaza! Bu bir katliamdır. Susmanın, bu katliama karşı sessiz kalmanın ihmaller silsilesi sonucu yaşanabilecek ölümlerin de önünü açacaktır. Bu bilinçle Aladağ’da yaşanan ölümlere karşı tüm gençliği ses çıkartmaya, sokaklarda olmaya davet ediyoruz” denildi. YDG sitesinde yayınlanan açıklamanın tam metni şu şekildedir:

 

Kader değil katliam, Aladağ’ın yangını öfkemiz olacak!

Adına; “kader”, “kaza” denilen yeni bir katliamı yaşadık. Adana da bulunan Aladağ Tahsil öğrenci yurdundu çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 görevli yaşamını yitirdi.

Son gelişmelerle birlikte, yurttaki yangın merdiveninin kapalı olması vb. ihmallerin öğrenci katliamına zemin hazırladığı anlaşıldı. Öğrencilerin barınma haklarına doğrudan devlet tarafından sağlanması gerekirken; tersine bunlar Süleymancılar ve Fetullah gibi cemaatlere devredilerek öğrenciler bu cemaatlere muhtaç bırakıldı. Dahası okullar ve yurtların, devlet denetiminin dışına çıkarıldı. Ve bugün “Süleymancı” Cemaatine ait olan yurtta yaşanan yangın da bundan kaynaklı yaşandığı ve bunun doğrudan sorumlusu devletin olduğu açıktır.

Her günümüzün öğrenci ölümlerine çevirenler ise 11 öğrencinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan yangına yayın yasağı getirerek sorumlu oldukları katliamın üzeri devlet tarafından örtülmeye çalışmaktadır. Okullarda yaşanılan bu tür durumların ilk olmadığı gibi son olmayacağı acıktır.

Okullarımızda yaşanılan bu tür durumların öğrencinin yaşamına mal etmek isteyenler şunu bilsinler ki öğrenciler olarak yaşatılan bu vahşete karşı sessiz kalmayacağız. Okullarımızda yaşanılan her olayı okul imajına zarar gelmesin pahasıyla bizleri hiçe sayanlara karşı direnişimiz büyüyecektir.

Adana’da öğrenci yurdunda yaşanılan bu olayın sorumlusu doğrudan devlettir. Ne kader, ne kaza! Bu bir katliamdır. Susmanın, bu katliama karşı sessiz kalmanın ihmaller silsilesi sonucu yaşanabilecek ölümlerin de önünü açacaktır. Bu bilinçle Aladağ’da yaşanan ölümlere karşı tüm gençliği ses çıkartmaya, sokaklarda olmaya davet ediyoruz.

 

Liseli Yeni Demokrat Gençlik

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu