Emek

Leroy Merlin’de grev sonlandı

H. Merkezi: 3 Ekim günü Sosyal-İş Sendikası tarafından başlatılan Leroy Merlin grevi, grevin 16. gününün sonunda kazanımla sonuçlandı.

 

Türkiye’nin ilk AVM ve yapı market grevi olma özelliği taşıyan Leroy Merlin ile Sosyal-İş Sendikası tarafından yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendikalı işçiler 3 Ekim günü Ankara ve Bursa’da mağaza önünde direnişe başladılar.

 

İşçiler greve giden süreçte, toplu iş sözleşmesinin üç yıllık olmasını, sendikal hakların ve iş güvencesinin geliştirilmesini, çalışma koşullarının iyileştirilmesini, işçilerin ücretlerindeki erimeyi telafi edecek bir ücret artışı yapılmasını ve işçilere yeni sosyal yardımlar sağlanmasını talep etmişti.

 

Leroy Merlin patronu ise, bu talepleri karşılamamış, bir yıllık yüzde 4,5 oranında ücret artışı önermiş, işçilerin yeni sosyal yardım taleplerine yanıt vermediği gibi, işçilerin mevcut yol ve yemek yardımlarını patronun takdirine terk edecek, işyerindeki çalışma koşulları ve hakları belirsizliğe itecek bir yaklaşım içine girmişti. Ayrıca patron, toplu iş sözleşmesinin bir yıllık olmasında ısrar etmiş; sendikasızlaştırma anlamına gelen, üç ay sonra sona erecek bir toplu iş sözleşmesini önermişti.

 

Zafer, direnen emekçilerin oldu!

 

Tüm bunlara karşı direnişe geçen Leroy Merlin işçileri, direnişlerinin 16. gününde grevi kazanımla bitirdi.

 

İşçiler ile patron arasında grevin 16. gününde süren görüşmelerde, taleplerin bir kısmı karşılandı. Bu taleplerden biri ve en önemlisi olan Toplu iş sözleşmesinde, anlaşma sağlandı. İşçiler ve sendika için büyük önem taşıyan “üç yıllık toplu iş sözleşmesi” talebi kabul edildi.

 

16 gündür devam eden grev, dün akşam sendika, işçiler ve patron arasında yapılan görüşmede belli taleplerin karşılanması sonucunda grev kazanımla sonuçlandı. Türkiye’de yapı marketler ve alışveriş merkezlerindeki ilk grev kazanıldı; zafer, direnen emekçinin oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu