Gençlik

“KYK Öğrenciler İçin Bir Virüs Haline Gelmiştir”

Bursları kesilen Ankara Üniversitesi Öğrencileri yaptıkları yazılı bir açıklamayla “Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenciler İçin Bir Virüs Haline Gelmiştir!” diyerek, kalacak yerleri olmadığını söyledi.

Ankara Üniversitesi Öğrencileri geçtiğimiz aylarda, tüm dünyada kadınların başlattığı Las Tesis eylemini kampüste yaptıkları için KYK’dan atılmış ve bursları kesilmişti.

Öte yandan soruşturma, uzaklaştırma, burs kesme, yurttan atma gibi çeşitli baskı ve terör uygulamalarından 100’lerce başka öğrenci de geçtiğimiz süreçlerde nasibini aldı. Son süreçte ise Covid-19 salgını ile birlikte bir çok öğrenci yurdu gece yarısı aniden boşaltılmış yüzlerce öğrenci sokakta bırakılmıştı.

Sürekli olarak “Evde Kal” çağrıları yapılan bugünlerde bursları kesilen ve gidecek yeri dahi olmayan, Covid-19 ile birlikte yoksulluk ve açlıkla da başa çıkmaya çalışan öğrenciler yazılı bir açıklama yayınladı.

“İnsanca yaşamak istiyoruz! #EvdeKal’amıyoruz çünkü kredi/burslarımızı kestiniz!”

“Geçtiğimiz günlerde elimize ulaşan tebligatta, kredi/burslarımızın KYK tarafından “öğrenim özgürlüğünü engelleme” gerekçesiyle kesildiğini öğrendik. Şu ana kadar öğrenebildiğimiz kadarıyla Ankara’daki çeşitli üniversitelerde okuyan 14 arkadaşımızın burs veya kredileri kesilmiştir” diyen öğrenciler; “Okulumuzda, özellikle Las Tesis eylemi sonrası, başta genç kadınlar olmak üzere kredi/bursların kesilmesine karşı KYK önünde “Biz geleceğiz! İnsanca yaşamak istiyoruz!” şiarıyla yapmak istediğimiz basın açıklamasına saldıran polis 25 arkadaşımızı işkenceyle gözaltına aldı.

Bu da yetmezmiş gibi gözaltına alınan arkadaşlarımızın bursları kesildi. Öğrencileri yurtlardan atan, yurtları karantina alanı yapan ve hala öğrencilerden ücret ödemelerini yapmasını isteyen KYK, tüm dünyada etkisini gösteren covid-19 salgın günlerinde öğrencilerin yaşamını daha da zorlaştırmak için elinden geleni yapmaktadır!”dedi.

Öğrenciler dünyanın koronavirüsü ile uğraşırken, öğrencilerin KYK virüsü ile uğraşmak zorunda kaldığını belirterek, “KYK önünde yapmak istediğimiz basın açıklamasına saldıranlar ile burslarımızın kesilmesini emredenler aynı kişilerdir! Üniversitelerimize yönelik baskılara son sürat devem eden iktidar, biz öğrencilere yönelik kredi/burs kesintisini alışkanlık haline getirmiştir” diyerek, Korona salgını nedeniyle evde kal çağrısı yapan iktidar; işçilerin, emekçilerin, kadınların ve gençlerin temel taleplerini karşılamak şöyle dursun sermayeyi kurtarmak için paketler çıkardığını belirterek,

“Soruyoruz: işçi ve emekçilerin ücretli izin; kadınların artan taciz, tecavüz ve erkek şiddetine karşı sosyal destek ve kadın barınma evi; öğrencilerin yurt ödeme iptali, burs kesintilerinin sonlanması ve ücretsiz internet taleplerini karşılamak yerine neden şirketlerin vergi ödemelerini erteliyorsunuz? Su, elektrik ve doğalgaz faturalarına “aynen devam” kararı alıyorsunuz?” dedi.

“Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenciler İçin Bir Virüs Haline Gelmiştir!”

Öğrenciler, “Öğrencileri yurttan atan, insanca yaşamak istiyoruz dedikleri için burslarını/kredilerini kesen, kalmadıkları halde yurt parası isteyen KYK, öğrenciler için koronavirüs kadar tehlikelidir. Bizler dün ekonomik krize karşı susmadık, itaat etmedik. Bu yüzden yurtlarımızdan atıldık, burs/kredilerimiz kesildi.

Bugün de susmuyor, itaat etmiyoruz. Bursumuzu/kredimizi de kesseniz, yurttan da atsanız susmayacağız, itaat etmeyeceğiz, insanca yaşamak istiyoruz demeye devam edeceğiz. İktidarın işçilere, kadınlara, öğrencilere yönelik saldırılarına karşı, koronavirüse değil halka önlem alanlara karşı, bizlerin tek seçeneği dayanışmadır. Hem korona virüsü hem KYK virüsüne karşı dayanışmaya çağırıyoruz” şeklinde çağrı yaptı.

Öğrenciler son olarak, “”#EvdeKal diyen iktidar evde kalabilmenin koşullarını yaratmalıdır! Halk sağlığı için işçilere ücretli izin hakkı tanınmalıdır. Biz öğrencilerin burslarını kesmek yerine ihtiyaçlarımızı karşılamak için ek ödenek oluşturmalıdır. Yurt ücretlerini iptal etmelidir. Burs kesintilerine son vermelidir. Tüm telekomünikasyon hizmetleri kesintisiz, sınırsız ve ücretsiz olmalıdır. Fatura kesintileri durdurulmalı ve sağlık hizmetleri ücretsiz hale getirilmelidir” dedi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu