Güncel

Kürtçe şarkı söyleyen çocuklara 15 yıl hapis istemi

H. Merkezi:2016 Ağustos ayında Esenyurt’ta bir parkta 12 çocuk Kürtçe türküler söyledikleri gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alınmıştı. 12 kişi altı aydır Silivri Hapishanesinde tutuklu bulunurken, çocuklar hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Türkçe ve Kürtçe türküler söyleyen 12 çocuğun yargılandığı iddianameyi kabul eden mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

2016 Ağustos ayından itibaren tutuklu olan 12 kişi, Gesi Bağları türküsü, Kürtçe türkü söylemeleri ve “TC’ye mezar olacak” şeklinde sloganlar atıldığı yönlü suçlamalar hazırlanan iddianamede, şüphelilerin örgüt bağının araştırılmasını isteyen savcı,PKK/KCK içinde faaliyet yürüten kişilerle irtibatlı olabilecekleri yönünde bilgiler elde edildiği yanıtını aldı. Başka delil”bulunmayan iddianamede, 12 çocuğun ayrı ayrı cezalandırılması istendi. Savcı, çocukların suçlamayı kabul etmediğini de kaydetti.

 

“Türkü söylediler, tutuklandılar” haber başlığına dava açıldı

Tutuklananlardan Mazlum Metin savcılık sorgusunda polislerin küfredip saldırdığını ifade ederek, “Tekme tokat dövdüler. Hatta yanımda güvenlik amacıyla beklemekte olan polis memuru, kardeşim Zana’ya yumruk attı” dedi. Metin ifade esnasında kardeşine yumruk atan polis memuru Ç.Y’yi teşhis de etti. Suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Ç.Y, “Bu kişilerin muayene sırasında doktoru tehdit ettiklerini duydum. Mazlum Metin, İhsan Tekin ve Zana Metin adliyeye girerken otopark tarafından ve diğer şüpheliler de araçtan indirilirken elleriyle zafer işareti yaptılar. Gözaltı odasında da Kürtçe şarkı söylediler” demişti. Polis Ç.Y’nin şikâyeti üzerine Cumhuriyet gazetesine “Türkü söylediler, tutuklandılar” başlığıyla 21 Ağustos 2016’da yayımlanan haberle ilgili iddianame hazırlanarak 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu