GüncelManşet

“İktidar zulüm dikenine su veriyor”

“İktidar zulüm dikenine su veriyor”

H. Merkezi: Roboski katliamını altıncı yıldönümünde yine acı, hüzün ve öfke vardı. Aileler her yıl olduğu gibi bu yılda katliamda yaşamını yitiren yakınlarını mezarları başında andı.

Şirnêx’ın Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişi, katliamın 6’ncı yıldönümünde unutulmadı. 34 kişinin mezarının bulunduğu “Roboski Şehitliği”ndeki anma asker ablukası altında düzenlendi.

Anmaya, yakınlarını kaybeden ailelerin yanı sıra DTK, HDP ve BDP’li yöneticiler katıldı.

Özgürlükçü Demokrasi’nin geçtiği habere göre, katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından aileler adına Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan ROBOSKİ-DER Başkanı Veli Encu konuştu. Ekmeğinin peşinde olan insanların bombalarla katledildiğini, askerlerin katliamdan haberdar olduğunu kaydeden Encu;

“Katliam sonrası ambulans geçmesine dahi izin vermediler. Çoğu yaralımız kan kaybından dolayı hayatını kaybetti. Katliamdan sonra iktidar yetkililerinin olayın aydınlatılacağı sözü verdi. Erdoğan ve tüm Bakanlar faillerinin yargılanacağını söylüyorlardı.

Ancak 6 yıldır adalet sağlanmadı. Faillere ilişkin yargı zırhı var. Roboski failleri yargılansaydı belki diğer katliamlarda açığa çıkardı. Bugün iktidar ‘adalet, ağacını sulamak’ yerine ‘zulüm dikenine su veriyor’ ve gök kubbemiz adaletsizlikten çatırdıyor. Eminim bu sesi hepiniz çok iyi duyuyorsunuz”  dedi.

“Erdoğan 12 Eylül paşalarının postallarını giyiyor”

Anmada söz alan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk de, sistemin faşizm ile kurulduğu için hiç bir katliamın hesabını vermediğini, son 2 yılda çok büyük acılar yaşandığını, anmanın dahi yapılmasına izin verilmediğini ancak mücadelenin devam edeceğini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin katliamlarla dolu olduğunu ifade eden HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay ise, Roboski’nin aydınlatılması durumdan barış ve demokrasinin sağlanabileceğine dikkat çekerek şunları dile getirdi:

Bildiğimiz gibi daha önce ‘33 kurşun’ olayı yıllarca toplumdan gizlendi. O katliam ile yüzleşmedik. Katliam yapanlar hesap vermedi. Hesap verseydi belki bu katliamlar yaşanmazdı.

Katliamcıların hesap vermesi için mücadele veren vekiller tutuklanıyor. Ama hesap sormaktan geri durmayacağız. Sorumlular hesap verinceye kadar mücadele edeceğiz. Bu tekçi zihniyet mezarlıktaki cenazeleri bile çıkaracak kadar alçaldı. Erdoğan 12 Eylül paşalarının postallarını giyiyor. Sudan’da bir savaş suçlusu ile kol kola dolaşıyor. Yüzlerce insanı öldüren bir kişi ile dolaşması utançtır.

Ülkede işgal koşulları yaşanıyor. Bir anma için ablukadan geçtik”   

{gallery}roboski{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu