DünyaGüncel

Hindistan’da köylülerden polis  kontrol noktasına eylem

En az bin köylü, çarşamba akşamı Giridih'in Pirtaand bloğu altındaki Pandeydih Köyündeki Merkez Rezerv Polis Gücü'ne (CRPF) ait kontrol noktasına eylem düzenledi.

Geleneksel silahlara sahip olan köylüler, kontrol noktasına doğru yürüdüler. Saldırının Maoistler tarafından yapıldığı iddia edildi.

CRPF’nin 7. Taburu, Pandeydih köyünde yasadışı Hindistan Komünist Partisi (Maoist) kadrosu Özel Bölge Komitesi üyesi Ajay Mahato’nun evine kontrol noktası kurdu. A. Mahato, polis listesinde en çok arananlar arasında bulunuyor ve başına 25 yüz bin rupi para ödülü konulmuş durumda.

Pirta ve Giridih bloğu altındaki Pandeydih, Maoistlerin kalesi olarak tanımlanıyor. Parasnath’tan Batı Bengal ve Orissa sınırına kadar aktif olan A. Mahato dışında, diğer Maoistler Karamchand Manjhi ve Dhiren da da bu köyde doğmuşlardır.

Bölgenin Maoistlerin kalesi durumunda olması Hindistan devletini rahatsız ediyor. Bu durum CRPF’nin kontrol noktaları ve karakolları ile engellenmek isteniyor. Hindistan polisi Maoistlerin faaliyetleri olduğu bölgelerde karakollar ve denetim noktaları kuruyor.

Kaynaklara göre, çok sayıda kadının bulunduğu öfkeli köylüler, kontrol noktasını dağıttılar. Polis kaynakları CRPF polisinin “güç ve ikna kullanarak” köylüleri eylemini kontrol altına aldığını iddia etti. Yine aynı kaynaklar bölgede Maoist şiddetin “azaldığını” ifade etseler de A. Mahato’nun yeraltı faaliyetini sürdüğünü ifade ediyorlar. Kaynaklar A. Mahato’nun birkaç Maoist eylemin gerçekleştirilmesinde faal olarak yer aldığını ve şu anda Chaibasa bölgesinde aktif olduğunu belirtiyorlar.

CRPF “yetkilisi” Dilip Kumar Chaudhary, “mafya oradaydı, ancak CRPF personeli onları geri dönmeye ikna etti. Naxal, oradaki CRPF kampına karşı protesto etmek için onları yönlendiriyor ve teşvik ediyor” iddiasında bulundu.

Buna rağmen kaynaklar, köylülerin köylerinde CRPF “kontrol” noktasının açılmasına karşı çıktıklarını ifade etmektedir. Polis, köylüler tarafından saldırının gerçekleştirilmesini, köyün girişine ve A. Mahato’nun evinin yakınına kontrol noktası kurulmasına karşı gerçekleştirilen eylemin HKP (M) kadrosu A. Mahato’nun komplosuna dayandırıyor. Polis saldırıdan önce Maoistlerin köylülere geleneksel silah (köylülerin kullandığı mızrak biçiminde silah) sağladığı ve köyden bir alay çıkardıklarını ileriye sürdü.

Polis saldırının ardından olay yerinde kamp kurmuş durumda ve köyde gerginlik yaşanmaktadır.

Kaynak: https://www.telegraphindia.com/jharkhand/crpf-picket-in-maoist-stronghold-attacked-by-villagers/cid/1801518

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu