DünyaGüncel

Koronavirüs | Dünyada vaka sayısı 1 milyon 200 bini geçti

Covid-19-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesi son durumu açıkladı.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 64 bin 732’ye, vaka sayısı ise 1 milyon 202 bin 609’a ulaştı.

ABD, Koronavirüs vakalarının en fazla görüldüğü ülke olarak 312 binden fazla vakaya ev sahipliği yapıyor. Ülkede Koronavirüs kaynaklı ölümler 8 bini aştı. Ülkenin salgından en fazla etkilenen eyaleti New York’ta hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 binden fazla. Yalnızca New York eyaletinde kaydedilen vaka sayısı 112 bin oldu.

Koronavirüs pandemisinin başından beri Avrupa’nın merkez üssü olan İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bini aştı. İtalya’da vaka sayısı 124 binden fazla olsa da dün ilk kez vaka artış hızında düşüş kaydedildi.

Vaka sayısı 126 bini aşan İspanya ise ABD’den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke oldu. İspanya’da Koronavirüs kaynaklı ölümler 12 binden fazla oldu.

İspanya’da ölüm vakaları 12 bini aştı

İspanya’da Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 418’e yükseldi. İspanya Sağlık Bakanlığı, son bir günde 674 kişinin öldüğünü açıkladı. Bir önceki gün verilen can kaybı 809 olarak açıklanmıştı.

İspanya’daki yeni vaka sayısının da 124 bin 736’dan 130 bin 759’a yükseldiği açıklandı.

Rusya’da salgının merkez üssü Moskova

Rus sağlık yetkilileri tarafından bugün yapılan açıklamada, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle enfekte olan 582 yeni vaka tespit edildiği bildirildi. Ayrıca 9 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle birlikte toplam ölü sayısı 43’e yükselirken toplam enfekte vaka sayısı ise 4 bin 731’e ulaştı.

Ülkede salgının merkez üssü başkent Moskova olmaya devam ediyor.

New York’ta son sınıf tıp öğrencilerine erken mezuniyet

New York Valisi Andrew Cuomo, eyalette Koronavirüs salgınıyla daha etkin mücadele edebilmek için son sınıfta olan tıp öğrencilerinin erken mezun olması ve hemen göreve başlamaları için bir kararname imzalayacağını açıkladı.

Cuomo, son 24 saatte eyalette Koronavirüs nedeniyle 630 kişinin hayatını kaybettiğini ve böylece toplam ölü sayısının 3 bin 565’e yükseldiğini duyurmuştu.

Avustralya’da salgın yavaşlıyor

Avustralyalı sağlık yetkilileri toplam Koronavirüs vakasının 5 bin 635 olarak kaydedildiği, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 34 olduğu ülkede salgının yayılma hızının yavaşlamaya başladığını söyledi. Öte yandan yetkililer önlem amaçlı evde kalma kısıtlamalarının aylar daha sürebileceğini söyledi.

Avustralya’da salgının yayılma hızının Mart ortasına göre yüzde 5 daha yavaş olduğu kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu