Güncel

Köpekleri zehirleyerek katledenlere 10 yıl ceza

Ankara Batıkent'te sokak köpeklerini zehirleyerek öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 3 kişi, 10'ar yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme, sanıkların tutuklanmasına karar verdi. 

Ankara Batıkent’te 15 sokak köpeğini zehirleyerek öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 3 kişi, “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından 10’ar yıl hapis ile 15’er bin lira adli para cezasına mahkum edildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklardan Musa Devran ve Aydın Gölge, müşteki Buket Özgünlü ile sanık ve müdahil avukatları katıldı. Sanıklardan Levent Özcan’ın rahatsızlığını gerekçe göstererek katılmadığı duruşmada, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin avukatları da hazır bulundu.

Sanıklardan Gölge, duruşmada köpekleri öldürdüğünü itiraf etti.

Duruşmada daha sonra olaya ilişkin üç güvenlik kamerası görüntüsü izlendi. Kayıtlarda, sanıkların olay günü bir sitenin bahçesinde buluştukları, daha sonra Musa Devran ve Aydın Gölge’nin sitenin karşısındaki arazideki parkta oldukları, çevrelerinde köpeklerin bulunduğu yer aldı.

Savcı Mehmet Hanifi Yıldırım, sanıkların “iştirak halinde sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “iştirak halinde çevreyi kasten kirletmek” suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” suçundan 2’şer, çevreyi kasten kirletmek” suçundan da kullanılan zehrin niteliği, olay yerinin park alanı olması, çocukların da burada oynaması gibi unsurları dikkate alarak 8’er yıl hapis ve 15’er bin lira adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Ayrıca, 3 sanığın da tutuklanmasına karar verildi. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu