Güncel

Konya’daki faşist katil 5 gündür bulunamadı!

Konya'da Kürt aileyi katleden Mehmet Altun 5 gündür ortalıkta yok

Dedeoğulları ailesinden yedi kişiyi öldürdüğü güvenlik kamerası görüntüleriyle ortaya çıkan Mehmet Altun (33), beş gündür yakalanamadı.

Olayla ilgili Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alındı. Ancak üzerinden 5 gün geçmesine rağmen katil Altun halen yakalanmadı.

ÖHD: Arama noktaları kurulmadı

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi, Dedeoğulları ailesinin katledilmesiyle ilgili rapor hazırladı.

Raporda, “Dedeoğulları ailesi defalarca kez saldırıyla karşılaşmış olmasına rağmen etkili soruşturma yürütülmemesinin ve cezasızlığın sonucu olarak yedi kişilik ailenin katledilmesinde görevinin gereğini yerine getirmeyen tüm adli ve idari merciler sorumlu. Yedi kişilik ailenin katledilmesinin ardından kaçak olan fail ya da faillerin yakalanması için şehrin giriş ve çıkış noktalarında herhangi bir arama noktası kurulmadı. Saldırının ırkçı saikle gerçekleştirildiği olaylara tanık olan birçok kişinin beyanı ve bir önceki soruşturma dosyasının varlığıyla açıkça ortaya konuldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ırkçı saldırı olmadığı yönündeki beyanları etkili soruşturma yapılmasına müdahale niteliği taşıyor” denildi.

Ne olmuştu?

Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi’nde yaşayan Dedeoğulları ailesi 30 Temmuz’da kendi evlerinde silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırgan yedi kişiyi öldürdü ve evi ateşe verip kaçmıştı.

Olay yerine ihbar üzerine giden polis, Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu’nun cansız bedenlerini bulmuştu.

24 yıldır yaşayan aynı mahallede yaşayan Dedeoğulları ailesi 12 Mayıs’ta yaklaşık 60 kişilik ırkçı bir grubun saldırısına maruz kalmıştı.
Saldırıyı “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle düzenleyen grup, yedi kişilik aileyi ağır yaralamıştı. Saldırının ardından tutuklanan yedi kişiden beşi tahliye edilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu