Güncel

Konya Meram’da Kürt aileye yönelik katliamda ön otopsi tamamlandı

Konya’da katledilen Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin ön otopsi incelemesi tamamlandı.

Konya’da katledilen Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin ön otopsi incelemesi tamamlandı. Yaşar Dedeoğulları’nın amcasının oğlu Erol Şan 7 kişiye toplamda 19 kurşun sıkıldığını söyledi. Dedeoğluları ailesi ikindi namazının ardından Karatay Saraçoğlu mezarlığında toprağa verilecek.

Konya’da dün ırkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları ailesinin yakını Erol Şan, saldırganın eve misafir olarak girdikten sonra aile bireylerini kurşun yağmuruna tuttuğunu söyledi.Olay gününe dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Şan, şunları anlattı:

“30 yıldır buradayız faşistlerin içerisindeyiz. Burada iki ay önce kavga vardı, yaralandılar. Yaşar abiye ‘evi satalım’ dedim ama ‘kesinlikle evi satmam, onlara baş eğmem’ dedi. Çok büyük bir acı, böyle bir acı yok. Bir aileyi yok etmek dünyada belki üç dört kez olur. Yaşar abi, çok iyi biriydi, hatta saldırgan eve gittiğinde Yaşar abi ile tokalaşmışlar. Kamerada tespit edilmiş. Ondan sonra Yaşar abinin sol tarafına, kalbine sıkmış, diğerlerinin de kafasına sıkmış. Kızlar da oturup kahve içiyorlarmış. Kahve içerken gidip kızların kafasına sıkmış. Kafalarına toplam 20 kurşun sıkmış.

Bu katliamı neden yaptılar? Yaşar abi ile en son olaydan önce saat 15.30’da beraberdik. Ayrıldıktan sonra olay oldu, keşke ben de gitseydim onunla. Ama bu insanlar takip edilmiş. Yaşar ve Barış buradaydı eve gittikten 10 dakika sonra olay yaşandı. Belli ki takip edilmişler.”

10 kişi gözaltına alındı

Konya’da daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinin öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturma 10 kişi gözaltına alındı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişi silahla vurularak öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmada olayın tüm yönleri ile aydınlatılması için Cumhuriyet Başsavcısı koordinesinde Cumhuriyet Başsavcı vekili ve 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu