Güncel

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs Şehitleri İzmir’de anıldı

İzmir'de yapılan anmada "Uzun ve zorlu olduğunu bildiğimiz bu yürüyüşte, onların cesareti, cüreti, baş eğmezliği bize güç verecek!" denildi

İzmir: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ile Haki Karer ve 4’lerin ölümsüzlüklerinin yıldönümünde yapılan anmalar sürüyor. İzmir’de de , Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu(SGDF), HDP Gençlik Meclisleri, Kaldıraç, Devrimci Öğrenciler Birliği(DÖB) ve DEV-GÜÇ tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir anma gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen anmaya HDP milletvekili Musa Piroğlu da katılarak destek verdi.

Anmada “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak! İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Kavgamızda Yaşıyor” pankartı açılırken anma sırasında sık sık “Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür”, “İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür” ve “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganları atıldı.

Yapılan anmada basın metnini Yeni Demokrat Gençlik (YDG) okuru Hasan Benli okudu. “Bugün Mayıs ayında yıldızlara uğurladıklarımızı anmak için buradayız, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Arslan, Sinan Cemgil, Leyla Qasım, Ulaş Bayraktaroğlu, Hasan Ocak… Her biri yüreklerinde bir yangınla girdiler bu yola. O yangını harlama görevini ise bizlere, yoldaşlarına bıraktılar” sözleriyle başlayan açıklama şöyle devam etti:

“Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, işkence hanelerde ser verip sır vermeme geleneğini başlatalı 47 yıl oldu. Aradan geçen yarım asra yakın zaman diliminin ardından Kaypakkaya toplumun bütün katmanlarında yaşanan direnişlerde büyüttüğü politik devrimciliğiyle bilincimizi aydınlatmaya devam ediyor. Kaypakkaya’nın kendi deyimiyle, 68 gençlik hareketinden doğan düşünceleri ve de pratiği kendisinden sonrakilere örnek oluşturmaya devam etmektedir. Kaypakkaya’nın devrimciliğindeki sadeliği ve yalınlığı direniş geleneği yaratırken esasta onu ortaya koyduğu tezlerle anmak; yaşadığı dönemde Türkiye Devrimci Hareketi’nde yarattığı kopuşu anlamak gerekiyor. Kemalizmin faşist karakterini ortaya netlikle koyan Kaypakkaya, Kürt Ulusal Mücadelesi’ne ilişkin ifade ettikleri ile Türkiye Devrimci Hareketinde önemli bir sıçrama yaratmıştır.”

“Mayıs şehitleri ölümsüzdür”

Açıklamanın devamında Mayıs ayında ölümsüzleşenlerin hayatı ve mücadelesini anlatan Benli, açıklamayı şu sözlerle noktaladı:

“Bizler Deniz Gezmiş’ler, Ulaş Bayraktaroğlu, Hasan Ocak, Leyla Qasim, Dörtler, Haki Karer ve Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşları Mayıs ayında olmamız sebebiyle buradan anarken esasta onları anmanın bıraktıkları bayrağı yere düşürmemek ve daha da yükseltmekle mümkün olacağını biliyoruz. Her biri sözleriyle, eylemleriyle, militanlıklarıyla yolumuzu aydınlatmaya; bilincimizi geliştirmeye devam ediyorlar. Bu bilinçle onların iddia ve kararlılıklarını kuşanarak yolumuzu adımlamaya; onların hayalini kurdukları sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir geleceği inşa etme mücadelesine devam edeceğimizi yineliyoruz. Uzun ve zorlu olduğunu bildiğimiz bu yürüyüşte, onların cesareti, cüreti, baş eğmezliği bize güç verecek! Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür”

Okunan basın metninin ardından HDP milletvekili Musa Piroğlu konuştu. Piroğlu da Mayıs ayında ölümsüzleşenleri anarak onların yolunda yürümeye devam edeceklerini ifade etti. Piroğlu’nun konuşmasının ardından anma eylemi sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu