DünyaGüncel

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Köln’de yapılan etkinlikle anıldı

Ölümsüzlüğünün 48. yıldönümünde İbrahim Kaypakkaya, Partizan ve Sınıf Teorisi tarafından örgütlenen ve Birleşik Mücadele Güçlerinin desteklediği Eberplatz'da yapılan sokak etkinliğiyle anıldı.

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 48’inci yılında Almanya’nın Köln şehrinde yapılan bir etkinlikle anıldı. Etkinliği Partizan ve Sınıf Teorisi düzenlerken, Birleşik Mücadele Güçleri de etkinliğe destek verdi.

Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte, örgütleyici kurumların ortak açıklaması yapıldı.

“Toplumsal gerçeğin devrimci niteliği, diyalektik-materyalist yöntemle ulaşılan sentezdir” denilen açıklamada Kappakkaya’da sistemli hale gelen olgunun Batı aydınlanmacılığından kopuş olduğu vurgulandı. Bu kopuşun Kaypakkaya’nın üzerine bastığı politik-ideolojik zeminden kaynaklandığı ifade edilirken ülkede yaşanan sürece ilişkin ise şu vurgular yapıldı:

“Onları anmak, tarihi belleğimizi diri tutmaktır”

“Gerek emperyalist dünya gericiliği altında insan ve doğanın yok edilişine dönük yaşanan barbarlık tehdidi ve gerekse de ülkemizde büyük katliam ve kıyımlarla hüküm süren Erdoğan liderliğindeki tekçi-tek adam açık faşizm sultasının emekçi halkın üstüne karabasan gibi çöken vahşi zulmü, demokratik halk devrimi ve Komünizm mücadelesinin ağır bedeller pahasına da olsa ertelenemez bir zorunluluk olduğunu kanıtlamaktadır. Toplumun her dinamiğini koyu faşizm koşulları ile bastırmaya çalışan AKP-MHP iktidar bloğu, sömürülen sınıf ve halk katmanlarına, ezilen Kürt ulusu ve inançlara, kadınlara karşı top yekûn bir savaş konsepti geliştirmiştir. Bu saldırganlığını Kürt coğrafyasına karşı geliştirdiği askeri işgal harekatlarıyla tam bir kuşatmaya dönüştürmüş durumdadır.  Bu zeminde, her devrimci birlik ve her devrimci etkinlik mücadelemizde yaşamsal bir ihtiyaç ve öneme sahiptir. Şüphesiz ki, bu mücadelenin bir parçası da devrimci savaşımda ölümsüzleşen yoldaşlarımızın ideallerini gerçekleştirme kararlılığıyla onları anmak, tarihi belleğimizi diri tutmaktır.”

Kaypakkaya etkinliğinde, ortak açıklamanın dışında, HBDH, MLKP, TİKB, TKP-ML ve Sınıf Teorisi adına da konuşmalar yapıldı.

Etkinliğin kültürel bölümünde ise İbrahim Kaypakkaya ve devrim mücadelesine ilişkin birçok marş, şiir ve türkü okundu.

Etkinlikte İsrail Siyonizminin katliamına devam ettiği Filistin topraklarındaki direniş de etkinlikte selamlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu