Güncel

Kör, sağır, dilsiz oynamayın, hasta tutsakları serbest bırakın”

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevleri Komisyonu ve Tutuklu Aileleri Derneği (TUAD) hasta tutsakların durumlarına dikkat çekmek ve serbest bırakılmalarını istemek için Galatasaray Postahanesi’nden Adalet Bakanlığı’na mektup attı.

Mektupların gönderilmesi öncesinde İHD ve TUAD üyeleri Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklaması öncesinde ise İHD İstanbul Şubesi Başkanı Ümit Efe, 6 haftadır Adli Tıp, terörle Mücadele Şubesi, İl Sağlık Müdürlüğü gibi yerlerin önünde basın açıklaması yaparak tutsakların tahliyelerini engelleyen kurumları protesto betiklerini belirtti.

Daha sonra ise İHD Cezaevleri Komisyonu’ndan Gönül Sonbahar, Adalet Bakanlığı’na gönderecekleri mektubu okudu. Mektupta, İnfaz sisteminin özellikle F Tipi Hapishanelerle beraber insanları çürümeye terk eden bir yapıya sahip olduğu belirtilerek Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, 140 bin 420 tutsağın bulunduğu ve hapishanelerin hızla kalabalıklaştırıldığı ifade edildi. Adalet Bakanlığı’na yapılan 460 başvurunun 417’sinin reddedildiği hatırlatılan mektupta 14 hasta tutsağın ise rapor beklerken yaşamını kaybettiği belirtildi.

5275 sayılı İnfaz Kanununun 16. maddesinin 3. fıkrasından Adalet Bakanlığı’nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenen raporların Adli Tıp Kurumu’nun onayına sunulması ile ilgili düzenlemenin yanı sıra, Ocak ayından yapılan değişiklikle Cumhuriyet Savcılarına geniş bir takdir yetkisi tanınarak toplum güvenliği bakımından tehlikeli kabul edilecek mahpusların hastalıklarına rağmen tahliye edilmemesi düzenlenmiştir. Bu hasta mahpusların tahliye edilmemesi uygulamasına dönüşmüştür” denilen mektupta, talepler de sıralandı.

Mektubun okunmasının ardından Postane önüne geçen İHD ve TUAD üyeleri adalet Bankalığına mektupları gönderdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu