EmekGüncel

Kod 29’dan işten atılan Yasin Kaplan Halı işçilerinin direnişi sürüyor.

Antep’te Yasin Kaplan Halı fabrikasında Kod 29’dan işçi kıyımına karşı eylemler 19. gününde sürüyor.

Antep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Yasin Kaplan Halı fabrikasında Kod 29 ile işten çıkarılan 14 işçinin işe geri dönme talebiyle başlattıkları eylem 19. gününde.

Fabrika önünde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün Kod 29 zulmüne son verilmesi talebiyle eylem yaptı.

“Yasin Kaplan’da işçi kıyımına son” ve “İş emek özgürlük” yazılı pankartların açıldığı eylemde ilk olarak söz alan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Kod 29 uygulaması bir ahlaksızlığa dönüştürüldü. İşçiler hiçbir gerekçe gösterilmeden tazminatsız işten atılıyor. Buna son verin. İşçiler olarak artık bu zulme boyun eğmeyeceğiz” dedi.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasında pandemi sürecini kast ederek “Halka en az destek veren 2 ülkeden biriyiz. 55 milyar aktardık diyorlar. İşçinin parası işçiden daha fazla patrona aktarıldı. 6 buçuk milyar ödeme yapıldı, patrona 18 milyar verildi. İşçinin hakkını vermediler” dedi.

Çerkezoğlu Kod 29 üzerine şunları ifade etti:

“Şimdide işçileri işten atmak için kullanıyorlar. Kod 29 kara listedir. Hele kadın işçiler için kara bir lekedir. Ahlak dışıdır. Kod 29 zulmüne son verilmelidir. Yasal bir düzenleme yapılmalıdır. İşten çıkarmalara son verilmelidir. İşçilerin insanca yaşaması sağlanmalıdır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu