Kadın

(foto) Kocaeli’de Kadınlar Sokaktaydı

 

Kocaeli:8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle Kocaeli Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın birçok dilde yazılmış “Yaşasın 8 Mart” ve “Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizimdir” pankartlarıyla Merkez Bankasının önünden Alternatif Kültür Merkezine yürüyerek havanın yağmurlu oluşundan kaynaklı salon etkinliği gerçekleştirdiler.

Yürüyüş yolunda dövizleriyle yürüyen kadınlar sık sık “Jin Jiyan Azadi“, “Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet”,”Yaşasın Kadın Dayanışması“, “Biji berxwedana Rojava“, “Dünya Yerinden Oynar Kadınlar Özgür Olsa“, “AKP’den Hesabı Kadınlar Soracak” şeklinde sloganlar attı. Kadınlar yürüyüş sırasında özgür bir dünya kurulana kadar mücadele edileceğinin çağrısını yaptı.

Kadınlar yürüyüşün sonunda Alternatif Kültür Merkezine gelerek burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına yapılan açıklamada; Kadına yönelik şiddete, geleneksel aile ilişkilerinin kadınlar üzerine yarattığı baskıya ve kadın emeğinin sömürülmesine tepki gösterildi.

 Kocaeli Kadın Platformu adına Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Aysun Türkdönmez’in yaptığı açıklamada,”Cinsiyetçi kültürün her gün yeniden üretilmesine karşı, kadınlar olarak geleneksel rollerimizi kırdık.” ifadelerini kullandı.

 Açıklamaya devam eden Türkdönmez “Tüm dünyada emeği değersizleştiren, bedeni ve kimliği üzerinden politika üretilen kadınlar olarak kendi irademizle alanları dolduruyoruz. Kadın dayanışmasının verdiği güvenle bütün dünyayı değiştireceğimize inanıyoruz. Yeni bir gelecek yaratmanın kendi elimizde olduğunu farkında olarak yaşasın kadın dayanışması diyoruz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Basın açıklamasının sonrasında ise konser ve tiyatro gösterilerek etkinlik sonlandırıldı. 

[widgetkit id=517]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu