Güncel

KESK İstanbul Platformu’ndan Cumartesi Anneleri’ne destek

KESK İstanbul Şubeler Platformu bir basın toplantısı düzenleyerek yarın 703. Haftası olacak Cumartesi Anneleri eylemine destek olacaklarına ilişkin basın açıklaması yaptı

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasından önce KESK İstanbul Şube Platformu Dönem Başkanı ve EĞİTİM-SEN 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu bir konuşma yaptı. Cumartesi Anneleri’ne destek olduklarını ve yanında olduklarını belirtti ve 12 Eylül rejiminin AKP döneminde de devam ettiğini söyledi. Dönemin 12 Eylül’ün devamı olduğunu teşhir etmek için basın açıklaması yaptıklarının altını çizdi.

Daha sonra KESK adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen 8 No’lu Şube Başkanı Zeliha Baksi okudu. Baksi basın açıklamasını 703. haftasına giren Cumartesi Anneler eylemine destek ve dayanışma için yaptıklarını belirterek “27 Mayıs 1995’te başlayan, devletin bütün engelleme ve yasaklamalarına rağmen günümüze kadar devam eden Cumartesi Anneleri’nin hakikat, hafıza ve adalet arayışı Türkiye’nin en uzun süreli eylemidir, ülkemizde insanlık onurunun simgesidir. Cumartesi Anneleri’nin sessiz öfkesi sürdükçe bu düzen hiçbir zaman aklanamayacaktır” dedi.

“Unutmak ihanettir”

AKP iktidarının Cumartesi Anneleri eylemine karşı gösterdiği şiddete de değinen Baksi “Evladını kaybetmiş bir anneye terörist, paçoz, şov yapma diyen 12 Eylül’den beri süren zorba bir devlet zihniyetiyle karşı karşıyayız. KESK olarak, bu sözleri hiçbir zaman unutmayacağız. Çünkü unutmak ihanettir!” dedi. 12 Eylül faşizmiyle birleşen gericiliğin anaların en haklı ve meşru eylemini dahi şiddet ile korkutmaya sindirmeye çalıştığını belirtti.

AKP iktidarının uyguladığı savaş politikalarına da değinen Baksi “İçte ve dışta uyguladığı savaş politikaları ile ülkeyi tam bir cehenneme çeviren saray rejiminin kendi çıkarlarına göre belirlediği gündemin, Cumartesi Anneleri’nin haklı eyleminin gerisinde kalması AKP iktidarının işine gelmemektedir” dedi. Eninde sonunda anaların öfkesinin dinci faşizmi yeneceğini belirten Baksi, KESK olarak annelerin bu haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olacaklarını belirterek basın metnini sonlandırdı.

Basın metninin okunmasından sonra konuşan Eğitim-Sen 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu İstanbul 3. Havalimanı inşaatında iş bırakma eylemi yapan işçilere yapılan saldırıya değindi. Tolu “Bugün yaşanan 3. Havalimanı inşaatında çalışma koşullarının düzeltilmesi, çalışma saatleri, ulaşım, barınma ve yaşam hakkı gibi en temel haklarını aramak üzere bugün direnişe geçen işçilere jandarma tarafından elbette ki hükümetin emriyle yapılmış olan saldırıyı kınıyoruz. Her gün yaşanan iş cinayetlerinde onlarca işçinin öldüğü, ekonomik koşulların ağırlaştığı böylesi bir süreçte işçilerin haklarını talep etmelerinin engellenemeyeceğini ve hep birlikte direnmeye devam edeceğimizi belirtiyoruz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu