GüncelManşet

İşkenceci polise sahte kimlik Emniyet’ten!

H. Merkezi:Limter-İş Sendikası eğitim uzmanı Süleyman Yeter’in işkence yaptığı için ölümüne sebep olan polis memurunun arandığı halde yıllarca korunduğu açığa çıktı.

Süleyman Yeter’in 1997 yılının şubat ayında yapılan işkence sonucu yaşamını yitirmesine neden olan ve bu suçtan hükümlü bulunan eski komiser yardımcısı Ahmet Okuducu’ya sahte kimlik ve pasaport kullanma suçundan da ceza verildi. Yargılanma aşamasındayken kaçan ve 13 yıl “bulunamayan” Ahmet Okuducu’nun bu süre zarfında birçok kez ülke dışına çıkıp geldiği de tespit edildi. Okuducu mahkemede verdiği ifade de sahte kimlik ve pasaportu siyasi şubedeki amirlerin kendisine verdiğini söyledi.

 

Arayan polis, kaçıran polis(!)

Birçok kere ülke dışına çıkan eski polis komiser yardımcısı Ahmet Okuducu hakkında, 29 Kasım 1999’da yakalama, 5 Aralık 2000’den beri kırmızı bültenle arama kararı verildi. Bu süreçte bir türlü yakalanamayan firari polis 13 yıl içerisinde, evlendi ve üç çocuk sahibi oldu. 19 Eylül 2007 tarihinde Londra Başkonsolosluğu’na gidip adres beyanı yaptığı da tespit edilen Okuducu’nun Mernis kayıtlarına göre 18 Haziran 2009’da Zeytinburnu’ndaki adresini, Adana Seyhan’a nakil yaptırdı. Ayrıca oğlunu kendi nüfuzuna yazdırdı.

Ahmet Okuducu, 12 Haziran 2013 yılında yakalandı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davadan 22.5 yıla kadar hapsi istendi, 15 yıl hapis cezası verildi.

 

Denetimli serbestlikle tahliye edildi

Ahmet Okuducu’ya mahkeme tarafından verilen 15 yıl hapis cezası 10 yıla indirildi. Daha sonra ise 3 yıl ceza evinden kalan Okuducu, denetimli serbestlikle serbest bırakıldı.

 

Amirler hakkında suç duyurusu

Okuducu mahkemede yaptığı savunmada İskender Arıcı ismine düzenlenmiş kimlik bana Terör şubesinde 1999 yılında o gün çalışan rütbeliler tarafından temin edilip verildi. Ben bu kimliği 13 yıl kullandım. Nedeni de terör örgütlerinin hâkimiyetinde bulunan cezaevine girmemektir. Bu kimlik ile 1999 yılında pasaport başvurusu yaptım. Ülkeden çıktım. 2010 yılında pasaportun değişmesi gerektiğinden yeni pasaport başvurusu yaptım. 2013 yılında yakalanmadan bir ay kadar önce Türkiye’ye geri döndüm. Bu kimliği daha sonra imha ettim” dedi.

Bunun üzerine Yeter ailesinin avukatları “Suçun organize işlendiği açıktır. Sanığın amirleri hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi. Mahkeme ise Okuducu’ya bu suçtan 3 yıl 9 ay hapse mahkum etti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu