GüncelManşet

KBDH’den Ocak ayı açıklaması; “Bıraktıkları değerlere birleşik mücadele içinde sahip çıkacağız”

H.Merkezi: KBDH, Ocak ayında ölümsüzleşen devrim ve komünizm şehitlerini anan bir açıklama yayımladı.

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Konseyi, Ocak ayında ölümsüzleşen devrimcileri andı. KBDH “Devrimci hareketlerin tarihinde öyle anlar vardır ki, yaşlı ağaçlara atılmış derin çentikler gibi aradan kaç yıl geçerse geçsin silinip gitmezler” dedi.

ANF’de yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Ocak ayı, sadece yeni bir yılın başlangıcı değil, Demokratik, devrimci sosyalist hareketin, çeşitli ulus ve milliyetlerden, Türkiye ve Kürdistan halklarının kurtuluş mücadelesinde ölümsüzleşenlerden ileri gelir” denildi.

“Enternasyonal proletaryanın komünist önderi Lenin; Karadeniz’de Mustafa Suphi ve yoldaşları; Malatya Beylerderesi’nin üç yiğidi İlker Akman, Hasan Basri Temizalp ve Yusuf Ziya Güneş; İstanbul’da Hrant Dink; Paris’te Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan; Cizre’de Sêvê, Pakize, Fatma ve daha nice yoldaşımız Ocak ayında ölümsüzleştiler” denilen açıklamada, şehitlerin bıraktıkları değerlere, birleşik devrim savaşlarında geliştirerek sahip çıkacak, kurtuluş bayrağını yükselterek cevap olacakları dile getirlidi.

“Bu kapsamlı saldırılara karşı kapsamlı mücadele meşrudur”

Açıklamanın devamında, “Tarihten bu yana, baskı ve katliamlar eksik olmadı. Osmanlının zulmü belki tarihsel olarak geride kaldı ama faşizm, Kemalist burjuva diktatörlüğün tüm gerici yanlarını alarak yıllardır işçi, emekçi, Kürt, Ermeni, Laz, Alevi ve farklı inanç sahiplerine zulüm ediyor. Bugün AKP faşizminin dayandığı siyaset soykırımcı yaklaşımın devamıdır. Bütün bir siyasal ve toplumsal yaşamı tek tipleştirme, iradeyi kırma ve teslim alma saldırıları sürüyor. ‘Tek ulus, tek devlet, tek dil’ sloganı bir kez daha ısıtılarak servis edilmektedir. Son olarak da bunlara ‘tek tip elbise, çocuk gelinler ve her türden kadın köleliğini gelenekselleştiren, eve hapseden, tekme atan, tecavüz edeni koruyan’ bir egemen erkek hukukunu giderek meşrulaştırıyor. Bu çürümüş, köhnemiş faşist sistemi, biz devrimci kadınlar asla kabul etmedik, etmeyeceğiz. Bu kapsamlı saldırılara karşı kapsamlı mücadele meşrudur” denidi.

KBDH, açıklamasının sonunda ise şu çağrıda bulundu;

“Bugün faşizmin tüm baskı, terör, tutuklama, katliam ve saldırı dalgasına karşı güçlü bir barikat olmak, demokratik, yurtsever halkımızı, alanları mücadeleleriyle hiç boş bırakmayan gençleri ve kadınlarımızı, Türkiye ve Kürdistan devrimci ve sosyalist güçleri silahlı mücadele de dahil tüm araç ve yöntemlerle, bulundukları her yerde, faşizme karşı birleşik devrim gücünü büyütmeye çağırıyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu