Kadın

‘Kayyuma Hayır’ diyen kadınlar yargılanıyor

24 Ağustos’ta Amed, Wan ve Mêrdin'e atanan kayyımlarla karşı Beşiktaş’ta eylem yaparken gözaltına alınan kadınların duruşması 18 Aralık Çarşamba saat 10.00'da görülecek.

Kayyumlara karşı kadınların 24 Ağustos’ta Beşiktaş’ta yapmak istediği açıklamaya saldıran polis 22 kadını gözaltına almıştı. Haklarında dava açılan kadınların 18 Aralık(Çarşamba) günü görülecek duruşması öncesi Kadınlar Birlikte Güçlü, yayınladığı açıklama ile dayanışma çağrısı yaptı

“Bir kez daha kayyumlara hayır demek, kadın dayanışmasını yükseltmek için Çağlayan Adliyesi’ndeyiz!” şekilde çağrı yapan Birlikte Güçlü kayyumlara bir kez daha hayır dedi.

Açıklama, “Kayyumlara, kazanımlarımızın gasp edilmesine: Hayır!” diyerek Beşiktaş’ta eylem yaparken polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan kadınların davası var. 18 Aralık Çarşamba günü saat 10.00’da Çağlayan Adliyesi 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya bütün kadınları çağırıyoruz. Biz kadınlar ‘kayyum sistemi’ni kabul etmiyoruz!” şeklinde başladı.

” Kayyumlara karşıyız, çünkü haklarımız hedef alınıyor”

Açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

“Çünkü biliyoruz kayyumlar ilk kadınların haklarını ve hayatlarını hedef alıyor. 2016 yılında kayyum atanan illerde 50’nin üzerinde kadın kurumunun faaliyetlerine son verildi. Kadın Politikaları Daire Başkanlıkları kapatıldı. Alo Şiddet hatları kapatıldı. Sığınak açma zorunluluğu olan belediyelerin zaten çok azında sığınak varken mevcut kadın sığınakları, danışma merkezleri kapatıldı. Belediye kreşleri kapatıldı. 8 Mart’larda kadınlara ücretli izin kaldırıldı. Eşine şiddet uygulayan belediye çalışanlarına yaptırım kaldırıldı. Bu alanların kapatılmaları yetmedi, müftülüklere, Kuran kurslarına devredildiler, Evlendirme Dairesi yapıldılar, piknik alanına çevrildiler.  Bir kez daha kayyumlara hayır demek, kadın dayanışmasını yükseltmek için Çağlayan Adliyesi’ndeyiz!

Kadınlar Birlikte Güçlü”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu