Güncel

Kayyum protestosu davası ertelendi

İstanbul'da Amed, Mêrdin ve Wan'a yönelik kayyum darbelerini protesto ettiği gerekçesiyle yargılanan, aralarında muhabirimizin de bulunduğu 38 kişinin davası ertelendi.

19 Ağustos 2019 günü Amed, Mêrdin ve Wan büyükşehir belediyeleri, kayyum darbesiyle gasp edilmişti. Yapılan bu kayyum atamalarına karşı birçok şehirde protesto eylemi düzenlenmişti. İstanbul’da da 20 Ağustos 2019 günü gerçekleşen protesto eylemi başlamadan polis saldırmış, çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Aynı dosya kapsamında 22 Ağustos 2019 gecesi çok sayıda adrese düzenlenen ev baskınlarında, aralarında muhabirimiz Taylan Öztaş’ın ve okurlarımızın da bulunduğu 18 kişi gözaltına alınmıştı. Bu dosyalarda toplam 38 kişinin “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Anadolu Adliyesi 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada yargılananların ifade vermelerinin ardından mahkeme davayı 4 Mart 2021 tarihine ertelerken, adli kontrol kararlarını da kaldırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu