Güncel

Kayıp yakınları Diyarbakır’da kaçırılan Zübeyir Kurt’un akıbetini sordu

Kayıp yakınları Diyarbakır'da eylemlerinin 641’inci haftasında, 1993 yılında askerler tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Zübeyir Kurt’un akıbetini sordu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta sürdürdükleri eylemin 641’incisi, sanal medya hesabı üzerinde gerçekleştirildi. Kürtçe ve Türkçe yayınlanan videoda, 23 Kasım 1993 yılında Amed’in Bismil ilçesinde bağlı Ağıllı (Bîrik) köyüne düzenlenen baskın sonucu askerler tarafından gözaltına alınarak katledilen Zübeyir Kurt’un hikâyesine yer verildi. Kurt’un hikâyesini İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hasan Yalçın anlattı.

Ağıllı köyüne yapılan askeri operasyonda askerlerin rastgele köylülere ateş ettiğini ve iki köylünün olay yerinde yaşamını yitirdiğini aktaran Yalçın, Zübeyir Kurt ve bazı köy halkının, bu olaylar sonrası askerler tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Operasyon sonrası Kurt’un gözaltına alınan köylülerin dışında farklı bir yerde tutulduğunu belirten Yalçın, “Zübeyir Kurt, üç gün boyunca köyde gözaltında tutulur. Annesi Koçer Kurt, oğlunun soğuktan üşüyüp derisinin morardığını görünce kendisine giysi götürür. Oğlunun isteği üzerine sonradan kendisine sigara götürür. Yine bu süre zarfında oğlunun yemek ihtiyaçlarını da karşılar. Baskın esnasında 3 gün boyunca köyde kalan askerler gözaltına aldıkları köylüleri serbest bırakır. Ayrı yerde tuttukları Zübeyir Kurt’u ise yanlarına alıp götürür” dedi.

Zübeyir Kurt’tan o günden sonra haber alınamadığını belirten Yalçın, Zübeyir Kurt kaybedilmeden 1 yıl önce de kardeşi Abdurrahman Kurt’un gözaltında yapılan yoğun işkence sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu