EmekGüncel

Kayı işçileri: Patronlar sırtlarını iktidara dayamış

Kayı işçileri 2 buçuk yıldır verilmeyen maaşları için Kadıköy'de açıklama yaptı

İnşaat Emekçileri Sendikası’na (İnşaat-Sen) bağlı Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, 2 buçuk yıldır birikmiş maaşlarını alabilmek amacıyla Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi önünde açıklama yaptı. Onlarca işçinin katıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi. “Bankaları geri çekin, Kayı işçilerinin hakkını verin” yazılı pankart açan işçiler, “Vermeyecekler, alacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” yazılı dövizler taşıdı ve sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.
Kayı işçisi Ali Bahri Öksüz, 2 buçuk yıl önce çalışarak hak ettiği parayı almak için Adana’dan İstanbul’a geldiğini belirterek, yokluk içinde yokluk yaşadıklarını söyledi. Öksüz, “Biz bu parayı çalışarak hak ettik, yatarak değil. Hak ettiğimiz para için 60 derece sıcaklıkta çalıştık. Artık sesimiz duyulsun, yeter artık” diyerek isyan etti.

Halk ne zaman hakkını arasa, karşısında polis zorunu buluyor

Kayı işçisi Uğurcan Yıldız, 15 aylık haklarını almak için 2 yıldır mücadele ettiklerini ifade ederek, söz konusu aile olduğunu dile getirdi. Haklarını alana kadar eylemlerinden geçmeyeceklerini sözlerine ekleyen Yıldız, adalet taleplerini yineledi.
İşçilerden sonra söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın işçilere yönelik “düşman” siyaseti yürüttüğünü söyledi. İşçi hakkının yok sayıldığını dile getiren Piroğlu, “Kod-29 işçilere dayatılmaya devam ediliyor. Halk ne zaman hakkını arasa, karşısında polis zorunu buluyor. Burada işçiler hakkını aradığı zaman da aynı zorluklar ile karşılaşıyor. Patronlar sırtlarını iktidara dayamış ve önlerine polis kalkanını alarak işçinin hakkını yemeye devam ediyor” şeklinde konuştu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu