Güncel

Katliamın 2. Ayında Suruç Şehitleri Unutulmadı!

Ankara: 20 Temmuz’da SGDF’nin “Birlikte Savunduk, Birlikte İnşa Edeceğiz!” programı kapsamında Kobanê’ye gitmek üzere Urfa/ Suruç’ta katledilen 33 sosyalistin katledilişinin 2. Ayında Ankara’da unutulmadı.

SGDF tarafından örgütlenen “Suruç Şehitleri İçin 33 dakikalık oturma eylemi” ve anma programı ile Pirsus Katliamı Yüksel Caddesi İnsanlık Anıtı önünde bir kez daha lanetlendi.

Saat 18.00 de anıt önünde toplanan kitle burada “Suruç Katliamını Unutma/ Unutturma!” şiarlı ozalit açtı ve katledilenler için 33 tane mum yaktı. Ardından 33 dakikalık oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi esnasında basın açıklamasından önce katledilen 33 kişinin isimleri ve Kobanê’ye neden gitmek istediklerine dair vurgular yapıldı. Katledilen 33 kişinin resimlerinin taşındığı eylemde Trabzonspor ve Çerkezleri temsilen flamalar açıldı.

Basın açıklamasını okuyan SGDF il başkanı; “Bundan yaklaşık 1.5 ay önce Suruç’ta sosyalist gençlerin katledilmesiyle fitili ateşlenen bir savaş sürecinin içerisindeyiz. AKP’nin taşeronu DAİŞ eliyle gerçekleştirdiği bu katliam yükselen enternasyonalizmin, Rojava’dan yükselen halklarımızın devriminin ve 7 Haziran seçimlerindeki HDP’nin zaferinin hazımsızlığının bir sonucudur.” ifadelerine yer verdi.

“Devlet Savaşı Dört Bir Koldan Yükseltmektedir!”

Basın açıklamasında T. Kürdistanı’ndaki devletin savaş çığırtkanlıklarının, operasyonların, tutuklamaların, katliamların altını çizen SGDF aktivisti; “Devlet yine Batıda devrimcilere saldırmış, 15 ESP’liyi tutuklamıştır. Devrimci kıyımı devam etmektedir. Cumhurbaşkanının saray darbesinin en net göstergesi dilinden düşürmediği 400 milletvekili talebidir. Sistemin fiilen değiştiği iddiaları, bütün katliamların, Dağlıca’da ölen asker haberlerinin arasında ‘400 vekil verseydiniz, böyle olmazdı.’ Çıkışları iktidar hırsının en büyük göstergelerindendir.” şeklinde belirtti.

Basın açıklamasından sonra Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adına söz alan Mahmut Konuk ve HDP Ankara İl Eşbaşkanı İbrahim Binici konuşma gerçekleştirdi. Konuk, “Ülkede yükselen sosyalist hareketin ve toplumsal muhalefetin önünü kesmek amacıyla devlet katliamların, operasyonların, tutuklamaların startını vermiştir. Bize düşen de devrimci çizgiyi daha yükselterek devlete karşı durmaktır.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Konuşmaların ardından etkinliği sonlandıran eylemde yer yer polis tacizleri ve faşist baskılar gözlerden kaçmadı. Eyleme ESP, HDP, Alınteri, Devrimci Parti, Partizan, BDSP , Kaldıraç ve Anarşi İnisiyatifi gibi siyasal yapılar destek verirken eylemde “Suruç’un Hesabı Sorulacak”, “Biji Berxwedane Kobane”, “Surucu Unutma, Unutturma”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” gibi sloganlar atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu