Manşet

Katledilen Kürt kadınlar için birçok yerden açıklama!

H. Merkezi: Paris’teki Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda, Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez katledildiği ortaya çıktığı sabah saatlerinden itibaren Avrupadaki birçok Kürt derneğinin çağrılarıyla binlerce insan katliamın gerçekleştirildiği Kürdistan Enformasyon Bürosu önünde toplandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu, Fransa’daki öğrencilerin okula gitmemesi ve Kürt esnafların kepenk kapatıp, siyah bez asmalarını istedi. Katliamın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Bürosu’nun Paris’in en işlek caddelerinden Gare Du Nord’da olması dikkat çekerken Fransa İçişleri Bakanı’nın önümüzdeki dakikalarda olay yerinde bir açıklama yapması bekleniyor. Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş tarafından BDP adına yapılan ve katliamın kınandığı açıklamada ise şunlar belirtildi; “…Dünyanın her yerinde Kürde sadece ölümü reva görenler bilmelidir ki, halkımızın özgürlüğünün bedeli ne olursa olsun bunu ödemekten çekinmeyeceğiz. Hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.Kadın özgürlük mücadelesinin de neferleri olan arkadaşlarımızın katillerinin gizlenmemesi, cinayetin üstünün örtülmemesi için halkımızı bulunduğu her yerde protesto gösterileriyle bu katliamı lanetlemeye ve Kürt halkının şehitlerini sahiplenmeye çağırıyoruz.” 

Yapılan çağrılar ardından Türkiye’de birçok yerden refleksi tepkiler geldi. Yazılı açıklamalar ve eylemler yapıldı. Yapılan açıklamalar şöyle; 

 

dokhDemokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), yaşanan katliama ilişkin yazılı açıklama yaparak; Biz Kürt kadın hareketi olarak direnişinden beslendiğimiz Sakine yoldaşın şahadetinin özgürlüğümüzün rehberi olacağı, Fidan Doğan ve Leyla Sönmez yoldaşların anılarını yaşatacağımızın sözünü veriyoruz” denilen açıklamada, “Sonsuz acı duymaktayız, ancak acımız bizi öldürmeyecek, bileyecek, iradeleştirecek ve zafere ulaştıracaktır. Bu temelde tüm Kürt kadınlarına ve Kürt halkına çağrımız; artık tahammülümüz kalmamıştır. Kimse Kürt halkının ulusal iradesi ve değerleri ile oynama hakkına sahip değildir. Kürt halkı dünya gerçekliği içinde en saygın direnişçi halklardan biridir. Buna saygı duyulmalıdır. Bu temelde Kürt kadınlarını her yerde suikastı lanetleme ve failleri açığa çıkarılıncaya kadar her yeri eylem alanına çevirmeye davet ediyoruz. Öncelikle Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın, Kürt kadınlarının, Kürt Özgürlük Hareketinin ve tüm Kürt halkının başı sağ olsun. Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Sönmez yoldaşların anıları önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi. 

 

PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar da yapılan katliama ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan saldırı içinKürt halkının onurlu mücadelesine yapılmış alçakça, hain bir saldırıdır” diyerek, “Bilinmelidir ki bu saldırıyı yapan güçler kadar ‘örgüt içi hesaplaşma’ gibi çirkin ifadelerle suikastı çarpıtan zihniyet ve bu zihniyeti basına servis edenler de bu saldırının ortağı olduklarını ortaya koymuştur. Saldırıyı lanetliyor, anılarına ve mücadele çizgilerine bağlılığı temelinde, halkımız, önderliğimiz ve gerilla gücümüzle yaşamın her alanında mücadeleyi yükselterek bu saldırının hesabını sorup, takipçisi olacağız. Başta zindandaki yoldaşlarımız olmak üzere tüm halkımızı ve Kürt kadınlarını 3 yoldaşımızın mücadele çizgisini sahiplenmeye çağırıyoruz.”denildi. 

BDP Silvan İlçe Örgütü, ilçe binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Fransa’nın başkenti Paris’te üç Kürt kadının vahşice katledilmesinin tesadüfi olmadığını dile getiren kitle; “Kimse bunu iç hesaplaşmaymış gibi medyaya lanse etmesin. AKP hükümetinin sözcüsü Hüseyin Çelik, yapmış olduğu açıklamayla adeta barış sürecine gölge düşürerek, karanlık güçlere AKP hükümeti arka çıkıyormuş gibi basın toplantısı düzenlemiştir. Hangi güçlerin ve hangi tarafın barışa gölge düşüreceği bu açıklamayla ad açığa çıkmıştır. Bu çerçevede barışa yapılan tüm saldırıları lanetle kınıyor, hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyor ve Kürt halkının başı sağ olsun diyoruz” dedi. 

 

SKBSosyalist Kadınlar Birliği ise yaptıkları yazılı açıklamada; “Yapılan katliam; Kürt halkının özgürlük eylemine olduğu kadar, kadınların uyanışı ve ayağa kalkışınadır. Yıllarca insan yerine konmayan, din ile, töre ve geleneklerle sindirilen-susturulan Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi ile dirilişini ve sömürgeciliğe tükürdüğünü yalatmış olmasını hazmedemeyen faşizm, bu saldırı ile bir kez daha kirli yöntemlerden medet umma arayışındadır” sözleri vurgulanarak, “Karanlığa sığınan korkak bekçilere sesleniyoruz; Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada asla “oh” çekemeyeceksiniz!.. Sıktığınız her kurşun bir kadın serhildanı olarak size geri dönecek, sizi kendi karanlığınızda ürkütecektir! Çünkü; Kürt kadınlarının var olma mücadelesi artık dünya kadınlarına ait bir mücadele haline gelmiştir. Çünkü; onların özgürlüğü bizim özgürlüğümüz, onların direnişi bizim direnişimiz, onların kavgası bizim kavgamızdır!.. Sizse yalnızsınız!.. Tarih bizim yanımızda olacak!..”denildi.

 

Diyarbakır’da bulunan DTK, BDP, DDKD, ÖSP, KADEP, EMEP, ESP, HDK, Azadi İnsiyatifi ile Dicle Fırat Diyalog Grubu gibi demokratik kitle örgütleri ise yazılı bir açıklama yaparak katliamı kınadı. Yapılan açıklamada; “Bu cinayetle Kürt halkının mücadelesi ağır bir saldırıya maruz kalmıştır. ‘Kürt halkının davası ve siyasetçileri uluslar arası kirli pazarlıkların ve ittifaklara kurban mı edilmek isteniyor?’ sorusu bizi derin endişeye sürüklemektedir. Herkesi bu siyasi cinayete karşı tavır almaya davet ediyoruz” sözlerine yer verildi.

 

-bdp-kadinlar-katliama-tepki1BDP Cizre Kadın Meclisi üyeleri ise bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada; “Katliamcılar yine iş başında”, “Müzakere ve katliam bir arada yürümez”, “Kadını katleden toplumu katleder” dövizleri açıldı ve “Kürtler üzerinde yıllardır süren bu tür katliam ve baskıların sonuç vermediği ortadadır. Kürt halkı bu kirli oyunları boşa çıkaracak ve direniş ile evlatlarına sahiplenecektir” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu