Dünya

KARAKOLDA KATLİAM | “Venezüela’daki hapishanelerde doluluk oranı kapasitenin 5 katı!”

Venezuela’nın Carabobo eyaletinde karakol yangını katliamında 68 kişi yaşamını yitirirken, insan hakları örgütleri tarafından mercek altında olan bu hapishanelerde kapasitenin 5 katı insan kaldığı belirtiliyor.

H. Merkezi: Venezuela’nın Carabobo eyaletinde yaşanan bir karakol isyanı sırasında çıkan yangında 68 kişi yaşamını yitirdi. Aralarında tutsak yakınlarının da olduğu Valencia kentinde yaşanan katliamda ölenlerin çoğunun duman zehirlenmesinden yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Katledilenlerin yakınları karakol kapısı önünde toplanırken ailelerin tepkilerine polis cop ve biber gazı ile karşılık verdi.

 

Polisten “Toplu kaçış yapmak isteyen tutuklular yangın çıkardı” iddiası

Yaşananlara ilişkin polis tarafından yapılan ilk açıklama, tutsakları suçlamak oldu. Venezuela polisi, yangının karakoldaki hücrelerden toplu kaçış girişimi sırasında bilinçli bir şekilde çıkarıldığını iddia etti.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro da açıklama yaparak, yaşananlara ilişkin ilgili resmi bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

 

Hapishanelerde doluluk oranı kapasitenin 5 katı

“Solcu bir yönetim” olmakla, “turuncu devrim” gerçekleştirmekle övünen Venezüela devletinin karakollarındaki hücreler ve hapishaneler uzun süredir insan hakları örgütleri tarafından inceleniyor ve buralarda ciddi hak ihlallerinin yaşandığı biliniyor.

Ekonomik krizin derinleşmesini derinden hisseden ülkelerden biri olan Venezüela’da bu sebeple suç oranında ciddi artış olduğu, bu artış sonucu da hapishanelerde doluluk oranının kapasitenin 5 katı oranında olduğu belirtiliyor.

 

{gallery}venezuelada karakolda katliam{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu