GüncelManşet

Kandıra’da tutsakların mektubuna “faşist devlet” sansürü

H. Merkezi: Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishane’de bulunan TKP/ML ve PKK dava tutsaklarının PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecritin ağırlaştırılmasını ve Kürt halkına dönük devletin saldırılarını kınayan açıklamalarına sansür uygulanıyor.

Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishane’de bulunan TKP/ML dava tutsakları adına İsmail Yılmaz ve PKK dava tutsakları adına Muhammed İnal PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecritin ağırlaştırılmasını ve Kürt halkına dönük devletin saldırılarını kınayan bir açıklama kaleme aldı. Özgür basına dönük baskı ve sansür uygulamalarıyla yetinmeyen devletin imdadına yetişen hapishane idaresi de tutsakların açıklamasına sansür uyguladı.

 

“Devrimci tutsaklar ‘faşiste faşist’ derler”

Gönderilen mektubun diğer kısımlarından anlaşıldığı üzere tutsaklar Kürt halkına dönük katliamları, tutuklamaları ve “Bu suça ortak olmayacağız” diyen akademisyenlere dönük baskıları protesto etmek için bir hafta boyunca slogan atma eylemi gerçekleştirdiler. Ayrıca savaş çığırtkanlığı yapan basın kuruluşlarına da protesto metinleri yollayan PKK ve TKP/ML dava tutsakları Ocak ayı görüşlerine çıkmadıklarını/çıkmayacaklarını duyurdular.

Açıklamada özellikle devlete dönük “faşist” kavramının sansürlendiği görülüyor.

 

Tutsakların sansürlenen açıklaması şu şekilde:

Basına ve kamuoyuna

(Sansürlü paragraf)

İmralı’da bulunan Kürt halk önderi Sayın Öcalan’a katı bir tecrit uygulanmakta, son olarak da yanında bulunan tutsak yoldaşlar baskınla sürgün edilerek tecrit ve işkence yoğunlaştırılmaktadır.

(Sansürlü kelime) devlet Kürt halkına karşı bir etnik soykırım yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye devrimci, demokrat çevrelere saldırılarını artırmaktadır. “Barış” için imza atan akademisyenlere yönelik devletin (sansürlü kelime) tutumu baskının boyutunu göstermektedir.

Bizler devrimci tutsaklar olarak; bu vahşi saldırılara karşı direnen Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin başta olmak üzere tüm halkımızın onurlu direnişini selamlıyor, bu görkemli direniş cephesinde yerimizi aldığımızı ifade ediyoruz. (Sansürlü cümle)

Bu durumları protesto, devlete uyarı ve halkımıza destek için:

(Sansürlü paragraf)

 

Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nden PKK ve TKP/ML dava tutsakları adına:

Muhammed İnal, İsmail Yılmaz

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu