GüncelManşet

Kadınlar Zülal için isyanda

İzmir: Gürhan Öztürk adlı erkek tarafından katledilen üniversite öğrencisi Zülal Tütüncü için kadınlar önce üniversitede ardından katlettiği Bornova Küçükpark’ta eylem yaptı.

Dün öğle saatlerinde yüzlerce üniversiteli Ege üniversitesinde, tüm kadınlara “susmayalım, katlanmayalım ve ayağa kalkalım” çağrısı yaparak isyan etti.

Bornova Küçükpark’ta YDK’nın içinde olduğu kadınlar “Kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız” diyerek “Yasta değil isyandayız” çığlığını yükseltti.

Kadınlar Zülal Tütüncü’nün fotoğraflarını “sessiz kalmıyoruz” yazılarıyla taşındığı eylemde okunan açıklamada, Gürhan adlı katilin en yüksek cezayı alması için ne gerekiyorsa yapılacağı vurgulanarak sonlandırıldı.

 

Ege üniversitesindeki eylem engellenmek istendi

Ege Üniversitesi’nde yapılmak istenen eylemde “özel güvenlik” görevlileri kadınların açıklamasını engellemeye çalıştı. ÖGB’ye tepki gösteren Ezgi Yavuz, bundan sonra kadınların sesi olacaklarını, artık susmayacaklarını söyledi. Yavuz, işkence edilen ve katledilen kadınların seslerinin kulaklarında çınladığını dile getirdi.

Kadınların kendi fikirleri ve öz iradesiyle yaşayabilmesi gerektiğini kaydeden Yavuz, toplumda değişmeyen tek şeyin şiddet olduğunu vurguladı. Kadın katliamlarının önüne geçilecek caydırıcı cezalar getirilmesini isteyen Yavuz, “Katledilen kadınların çığlıklarını sahipsiz bırakmayacağız. Susmayalım, katlanmayalım ve ayağa kalkalım” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu