Kadın

“Kadınlar sahneye” çağrısıyla “Yüz kadın yüz replik” yoğun ilgi gördü

Kadınlar, TBMM Başkanı Kahraman’ın Mecliste sahnelenen bir tiyatro oyununda yer alan kadın oyunculara yönelik yasakçı tutumuna “Kadınlar sahneye” çağrısıyla cevap verdi.

H.Merkezi: Mecliste sahnelenen bir tiyatro oyununda kadın oyuncuların Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından engellenerek sahneye çıkarılmamasına tepkiler sürüyor. Kadın tiyatrocular, Kenter Tiyatrosu’nda “Kadınlar Sahneye” çağrısıyla bir performans sahneledi.

“Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız”

Açılış konuşmasını yapan oyuncu Tilbe Saran, “Bugün bir arada olmamız hepimiz için çok kıymetli. Geçtiğimiz hafta Mecliste yaşanan kadın oyuncu yasağını hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Hepimiz yaşanan trajik durumun ayrıntılarına hâkimiz, o yüzden bu konuda daha fazla konuşmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken Meclisimizde kadına sahne yasağı uygulanmasını toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en cüretkâr örneği olarak görüyoruz”

Tilbe, “Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı, siyasi bakışı ne olursa olsun bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimizi Afife Jale’den Meclisteki varlığımız yüz yıllık kadın mücadelesinden geliyor ve bunu tekrar hatırlatmak için şu an sahnedeyiz. Varlığımız tüm hafızalara kazınıncaya dek mücadelemize devam edeceğiz. Her zaman sözümüzü söyleyeceğiz, her zaman sahnede olacağız. Bugün yüzlerce yazarın dilinden yüz replik okuyacağız” dedi.

Konuşmanın ardından tiyatro oyuncuları, demokratik kitle örgütü temsilcileri, sendikacılar ve aktivistlerden oluşan 100 kadın, “Yüz kadın yüz replik” isimli performansı sahneledi. Performans büyük ilgi görürken ayakta alkışlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu