Kadın

Kadınlar Ankara’da sokağa çağırıyor

H.Merkezi: Haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”  şiarıyla çağrı yapan Ankara Kadın Platformu bir açıklama yaparak 25 Kasım’da Ziya Gökalp Caddesi’nde buluşacaklarını duyurdu.

Ankara İHD Şubesi’nde bir araya gelen kadın örgütleri yaptıkları basın açıklaması  ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde tüm kadınlar sokaklara çağırdı.

Açıklamada, “Toplumsal muhalefeti susturmak ve sindirmek dahası ülkeyi yönetmek için OHAL’le KHK’larla temel haklarımızı askıya alarak şiddetin temel araç haline getirilmesi, kadına yönelik şiddet faillerine de güç vermektedir” şeklinde devam etti.

Platform,  açıklamasında, kadınların gözaltı ve tutuklama gibi durumlarda yaşadıklarına değinerek, şiddetin her gün biraz daha arttığını dile getirdi.

Açıklamada, “Meclis’te kadınların yaşamını doğrudan etkileyen yasalar görüşülürken, kadınlara Meclis’e girme yasağı konuyor, sözünü söylemek isteyen kadınlar gözaltına alınıyor! Düzenlediğimiz kadın eylemlerinden dolayı bizlere davalar açıldı. Kadın mücadelesinin sesini kısmak amacıyla, kadın ve çocuk hakları için yıllardır mücadele veren dernekler ve kadınların mücadelesinin sesi olan yayınlar kapatıldı. Seçilmiş kadın belediye başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanması ise kadınların iradesine ve siyasette söz hakkına dönük bir saldırıdır” şeklinde devam etti.

“Mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz!”

Açıklama, “Biz kadınlar ve LGBTİ+ bireyler, özgürlüğümüze, bedenimize, hayatımıza, kadın mücadelesine yönelik saldırıları ve nefret dilini kabul etmiyoruz. Yaratmaya çalıştığınız korku ve baskı ortamına karşı en çok kadınların mücadelesinden korktuğunuzu biliyoruz! Hep beraber el kaldırdığınız kadın düşmanı yasalarınız bizim için hükümsüzdür, yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz!” şeklinde  sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu