Kadın

Kadın gazeteciliğinde bir meşale; Nujiyan Erhan

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Şengal’de 23 Mart günü yaşamını yitiren Nujiyan Erhan’ı andı.

H. Merkezi: Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, kadın gazeteciliğinin gelişmesinde ve Kürt halkının direnişi ile mücadelesini kamuoyuna duyurmak için gazetecilik yapan Nujiyan Erhan’ı andı.

 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu yazılı olarak yaptıkları açıklamada, Şengal’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı “Roj Peşmerge” isimli grubun 3 Mart günü Xanesor beldesine yönelik saldırısında yaralanan ve kaldırıldığı Haseke Hastanesi’nde 23 Mart günü hayatını kaybeden gazeteci Nujiyan Erhan’ın (Tuba Akyılmaz) yaşamını yitirmesinin üzerinden bir yıl geçtiğini söyledi.

Urfa’nın Hilvan ilçesinde doğan ve 2005 yılından bu yana Özgür Basın emekçisi olarak çalışan Nujiyan’ın Kürt halkının direnişi ve mücadelesini kamuoyuna duyurmak üzere Kürdistan’ın birçok alanında gazetecilik yaptığı dile getirilen açıklamada, “Son olarak DAİŞ çetelerinden kurtarılan Şengal’de başta kadınlar olmak üzere Şengal halkının sesine ses katan Nujiyan, burada özgür basın geleneğinin de temsilciliğini yaptı” denildi.

 

“Karanlıkta kalmış hakikatleri aydınlatarak, kadın gazeteciliğinde bir meşale oldu”

Nujiyan’ın uzun süre Şengal’de özellikle Serdeşt ve çevresinde saldırıya uğrayan Êzidî halkının sesinin duyulması için çalışma yürüttü belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Kürt kadın gazeteciliğinin gelişiminde önemli katkıları olan Nujiyan, basın çalışmalarında yer aldığı günden vurulduğu 3 Mart gününe kadar karanlıkta kalmış hakikatleri aydınlatarak, kadın gazeteciliğinde bir meşale oldu.

Hakikati kalemiyle, fotoğraf makinesiyle, kamerasıyla taşımayı büyük bir gazetecilik sorumluluğu olarak bilen Nujiyan Erhan, DAİŞ çeteleri 3 Ağustos 2014 yılında Şengal’e saldırdığında, Êzidî Kürt kadınlarının sesi olmak için Şengal’e gitti. Êzidîxan topraklarında Êzidî Kürt kadınlarının DAİŞ faşizmi karşısında başlatmış olduğu tüm direnişe tanıklık eden bu tanıklığını kalemiyle, fotoğraf makinesiyle tüm dünyaya ulaştıran Nujiyan, bugün de Kürt kadın gazetecilerine yol göstermeye devam ediyor.”

 

Şengalli kadınlar, Nujiyan’dan devraldıkları kalemleriyle sesini, sözünü haykırıyor

Nujiyan’ın zulmü ve özgürlük çığlığını dünya kadınlarıyla buluşturduğu Şengalli kadınlar, Nujiyan’dan devraldıkları kalemleriyle sesini, sözünü haykırıyor” denilen açıklamada, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu hakikatin meşalesi olan Nujiyan Erhan’ı anarak, uğruna yaşamını yitirdiği hakikatin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu