Kadın

Kadın cinayetlerine sessiz kalma; suça ortak olma!

H. Merkezi: Bağcılar’ın Göztepe Mahallesi’nde 4 Mayıs günü Remziye Eripek eşi tarafından dövülerek öldürüldü.

Evde yaşadıkları tartışma sonucunda Cemal Eripek tarafından şiddete uğrayan ve fenalaşarak hastaneye kaldırılan Remziye Eripek hastanede hayatını kaybetti.

“Her zaman nasıl dövüyorsam öyle dövdüm”

Remziye Eripek’in fenalaşması sonucu hastaneye kaldıran ve burada polis tarafından göz altına alınan Celal Eripek polise verdiği ifadede “ Onu sopayla dövmedim. Her zaman nasıl dövüyorsam öyle dövdüm.”  dedi.

Verdiği ifadede dahi uyguladığı şiddetin meşruluğunu savunan Cemal Eripek, erkek egemen zihniyetin bir temsilcisi olarak konumunu koruyor. Muhtemelen her gün eşine şiddet uygulayan ancak bu sefer “şansı gülmeyen” Cemal Eripek’in verdiği ifade çok da şaşırtıcı değil aslında. Her gün kadınların şiddete, tacize ve tecavüze uğradığı; kadın katliamının süregeldiği düşünüldüğünde erkeğin şiddet uygulaması onun için çok “doğal” bir şey olmalı.

Bu zihniyet biz kadınlara yabancı değil!

Bu zihniyet, tam da erkek egemen sistemin ürünüdür. Ayşe Paşalı’lar, Güldünya Tören’ler ve daha nice kadın katliamının teşhir olmuş yüzleridir. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu bir kez daha bize hatırlatan Remziye Eripek için kadın mücadelesinin önemini kavramalıyız, kavratmalıyız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu