Güncel

Kadıköy’den “Bizim sözümüz var” çığlığı

İstanbul: Tutuklu bulunan gazeteciler, avukatlar ve akademisyenler için Kadıköy!de yürüyüş gerçekleştirildi.

Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş  Parkında biraya gelen milletvekilleri akademisyenler gazeteciler ve avukatlar tüm müdahalelere rağmen dağınık bir şekilde Altıyol’a yürüyüş gerçekleştirerek burada basın açıklaması yaptı.

Yürüyüşe Tahir Elçinin eşi Türkan Elçi Diyarbakır Barosu  Başkanı Ahmet Özmen  ve bir çok yazar, üniversite öğrencisi destek verdi. Basın açıklaması sırasında “hemen şimdi adalet”, “faşizme karşı omuz omuza”, “barış adalet özgürlük” vb sloganları atıldı.

Dışardaki Gazeteciler, Barış Akademisyenleri ve Adalet Nöbeti adına basın açıklamayı okuyan Ertuğrul Mavioğlu gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin ve avukatların üzerindeki baskılara ve tutuklamalara dikkat çekilerek “Her neredeyseniz duyun sesimizi. Asıl çaresiz olanlar yarına dair sözünü tüketmiş olanlar. Oysa bizim umudumuz da var çaremiz de… Çünkü bizim sözümüz var “ denildi.

 Açıklamanın devamında daha kaç gazeteyi televizyonu kapatırsanız kapatın daha kaç gazeteciyi tutuklarsanız tutuklayın gerçeklerin mutlaka ortaya çıkmak gibi bir huyu olduğunu vurgu yapan Mavioğlu “o nedenle koyun misali gütmek istediğiniz toplumu uzaklaştırma çabanız nafile olduğunu artık anlayın” ifadelerini kullandı.

 Mavioğlu son olarak  akademisyenlerin her koşulda bilim üretmeye devam edeceklerine, o  yüzden toplumu hurafelerle alıklaştırma planlarınızdan vazgeçmelerini, itibarsızlaştırma  taktiğinin tutmayacağına ve asla  başaramayacaklarına dile getirerek,  “çünkü bilim su gibidir ; sızacağı çatlağı, akacağı vadiyi er yada geç illaki bulur” dedi. Mavioğlu, “Ve avukatları ister  gözaltına alın, ister tutuklayın ne mahkemelerdeki savunma kürsüleri boş ne de hukuk büroları sahipsiz kalır … boş yere taşları bağlayıp köpekleri salarak toplumu hizaya getirme hayalleri kurmayın. Avukatları tutuklayıp soma Ankara, ,Suruç, Ermenek, Berkin davalarının sahipsiz kalacağını sanmayın dünya alem bilsin istiyoruz savunma dün olduğu gibi bundan sonra nerede olması gerekiyorsa orada olamaya devam edecektir” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu