GüncelKadın

Kadınlar Fatma’nın katledildiği yerden seslendi; Kadınları değil katilleri yargıla

Nurtepe Güzeltepe Dayanışma Ağı, Eyüp Güzeltepe Mahallesi Meydanı’nda 11 Temmuz gecesi evli olduğu erkek Tekin Akdeniz tarafından katledilen Fatma Akdeniz’in katledildiği yerde eylem gerçekleştirdi.

Eylemde, “Yasaları uygulayın cinayetleri durdurun! Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” yazılı pankartı açılırken, “Kadınları değil katilleri yargıla” dövizleri taşındı.

Eyleme HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve çok sayıda kadın katıldı.

Fatma’yı katleden Tekin Akdeniz’in katliam sonrasında mahallede havaya ateş ettiği belirtilen açıklamada,

“Her gün, her saat mahallede cirit atan polisler, bizi durdurmak için başımızda bekçi koyanlar nerede? Bu cinayet neden engellenmedi?” diye soruldu. Açıklamada, “Bizler bu mahallede yaşayan kadınlar olarak kız kardeşimizin öldürüldüğü bu meydanda İstanbul Sözleşmesi yaşatır, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek faillere ön açmak demektir, kadın cinayetleri politiktir, bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok diye bağırdık. Kadınların mücadelesinden korkanlar her açıklamamızda, eylemimizde onlarca polisle bizlere müdahale ederken Fatma Akdeniz öldürülürken neredeydi?” diyerek tepki gösterdi.

Yılın ilk 6 ayında erkeklerin en az 180 kadını katlettiği ve kadın katliamlarının çoğunun şüpheli ölüm olarak yansıtıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Musa Orhan, Ümitcan Uygun gibi katillere rahatça gezme rahatlığını veren erkek yargı bir yandan Ali Ay gibi katillere de cesaret verdi.

‘Bana bir şey olmaz’ ülkesi haline gelen bu ülkede her gün en az 3 kadın katlediliyorken kimsenin ve hiçbir kurumun yalanlarını dinlemeye tahammülümüz yok! Hayatını hakkını savunan kadınları engelleyenler, LGBTİ+’ları düşmanlaştırıp hedef gösterenler açıkça suç işliyorlar. Hükümetin erkek egemen, kadın düşmanı, homofobik, ötekileştirici politikaları her gün hayatlarımıza kast ediyor” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanı’nın kadın katliamlarının azaldığına ve faili meçhul cinayetlerin olmadığına dair söylemleri hatırlatılarak, “İçişleri Bakanı açık açık yalan söylüyor. Çürümüş sisteminizin her yerinden kadın cinayeti, şiddet, istismar, yolsuzluk, riyakarlık akıyor. Bu ülkede yaşayan bütün kadınlar her an şiddetle, tehditle karşı karşıya. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun kadınlar, erkek şiddetine karşı savunmasız bırakılmak isteniyor. Failler serbest bırakılırken; pandemi bahane edilerek çıkarılan infaz yasasıyla şiddet faili erkekler, katiller serbest bırakılıyor. Ama Nevin Yıldırım, Aylin Işık, Gülşen Bilgi gibi hayatlarını, kendileri korumak zorunda olan kadınlar hala hapishanedeler. Hayatımızı savunmak, Haklarımızı sahip çıkmak suç değildir” ifadeleri kullanıldı.

Son olarak davanın takipçisi olunacağı ifade edilen açıklamada, tüm kadınlara dayanışmayı büyütme çağrısı yapıldı.

Eylem, “Fatma Akdeniz isyanımızdır” sloganı ardından son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu