GüncelKadın

Kadınlar Ankara’da Azra ve Emin için eylemde gözaltına alındı

Kadınlar Ankara'da Azra ve Emine için yaptıkları eylemde polis saldırısı ile gözaltına alınırken, Mersin, Antalya ve İstanbul Beşiktaş'da katledilen kadınlar için sokaktaydı.

Ankara

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu, “Azra ve Emine için isyandayız” demek için Çankaya Belediyesi önünde açıklama yapmak istedi.

Polis, toplanan kadınları belediye önünde ablukaya alarak engellemek istedi. Kadınlar polisin engelleme girişimine “Kadın, yaşam, özgürlük” ve “İstanbul sözleşmesi yaşatır” sloganlarıyla tepki gösterdi.

Kadınlar polis ablukası altında “Azra ve Emine için isyandayız”, “Adalet biziz, susmayacağız” ile “Yasalar sokakta yazılır” dövizleri açarak beklemeye başladı.

Kadınların bekleyişi sürerken polis Jinnews muhabiri Sevim Sütçü’nün kimliğine el konuldu. Sütçü, polisler tarafından “Çekim yaparsan gereken işlemleri yapacağız, seni gözaltına alacağız” denilerek tehdit edildi. Sütçü’nün tepki göstermesi üzerine polisler kimliğini iade etti.

Çankaya Belediyesi önünde ablukada olan kadınlar gazetecilerin alandan uzaklaştırılması ve ablukaya alınmalarını “Tayyip kaç kaç”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları ile protesto etti. Kadınlara müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Mersin

Mersin Kadın Platformu, Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız’ın katledilmesine ilişkin Pozcu Platinum önünde eylem yaptı.

“Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Susmuyoruz Korkmuyoruz İtaat etmiyoruz” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Mersin Kadın Platformu üyesi Ceren Damar, katledilen kadınların isyanları olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz aylarda Deniz Poyraz, Kürt halkına ve aynı şekilde kadınlara yönelik nefret politikalarının bir sonucu olarak faşist katiller tarafından planlı bir şekilde katledildi” dedi.

HDP İzmir il binasının önüne çadır kuran polisin, katillerin elini kolunu sallayarak binaya girip Deniz Poyraz’ın katledilmesine göz yumduğunu söyleyen Damar, “Yine ırkçı ve faşist nefret politikaları sonucunda geçtiğimiz günlerde, Kürtlerin her fırsatta hedef gösterilmesiyle beraber, içlerinde 4 kadının da bulunduğu 7 kişilik Dedeoğlu ailesi faşistler tarafından katledildi, evleri ateşe verildi! Faillerin şikayete rağmen serbest bırakılmış olması bu katliamın göz göre göre geldiğinin kanıtıdır. Biz kadınlar nefret politikalarınıza da karşı dimdik ayakta duracak, nefrete karşı yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Antalya

Antalya Kadın Platformu, katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı.

“Azra Gülendam Haytaoğlu, yasta değil isyandayız” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını Kadriye Tuğcu okudu. Tuğcu, “Dün aynı gün içinde iki kız kardeşimizin erkek şiddeti sonucunda ölüm haberini aldık. İstanbul Sözleşmesini feshedenlerin elinde iki kadının da kanı var. Ne Azra’nın ne de Emine’nin katili tek değildir. Katilleri tecavüzcüleri ve istismarcıları cezasızlık ile ödüllendirenlerdir” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulansaydı bugün Azra ve Emine hayatta olacaklardı” diye belirten Tuğcu, “Birbirimizden ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Kadınları katledilen ve ormanlık alanlarda cansız bedenleri bulunan bir ülke olmak istemiyoruz. Mücadelemiz bitmedi ve biz kazanmadan bitmeyecek” diye belirtti.

İstanbul Beşiktaş

Beşiktaş Kadın Dayanışması, katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için “Katledilen kadınlar isyanımızdır” şiarıyla Beşiktaş’ta eylem yaptı.

Eylemde, “Azra için isyandayız”, “Koruma aklama yargıla” dövizleri taşınırken “Kadınlar sokağa hesap sormaya”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.

Eylemde basın metnini Esra Soybir okudu. Azra ve Emine için sokaklarda olduklarını vurgulayan Soybir, “Biz kadınlar, hafta sonu diyerek telefon sinyaline bakmayan polisi de, cezasızlık politikalarıyla katilleri cesaretlendiren yargıyı da, İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek kadın katillerini teşvik eden devleti de, Azra’yı katleden Mustafa Murat Aydın’ı da tanıyoruz, biliyoruz. Her gün katledilen kadınların hikayelerini okuyoruz, uygulanmayan koruma kararlarını, polisin kadına yönelik şiddet yanlısı hareketlerini biliyoruz, iyi hal indirimlerini, kapatılan dosyaları, karartılan delilleri, korunan failleri biliyoruz. Biz bunları Nadira’dan, Gülistan’dan, Emine Bulut’tan, Yeldana’dan, Fatma Şengül’den biliyoruz” diye tepki gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu