Güncel

Kadıköy’de Musa Piroğlu’na dönük saldırı protesto edildi

Kadıköy HDP İlçe Binası önünde toplanan devrimci demokratik kurumlar, "Size Teslim Olmayan Halkın İradesi Dimdik Karşınızda" diyerek eylemdeydi.

“Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Ya hep beraber ya hiç birimiz”, Leyla Güven onurumuzdur”, “Jin jiyan Azadî” sloganları ile başlayan eylemde kitle tarafından,  “Faşizme karşı omuz omuza”, “Halkın İradesi Teslim alınamaz”, “Leyla Güven onurumuzdur” vb dövizleri taşındı.

“Leyla Güven Onurumuz”  sloganına polisten saldırı anonsu gelmesine rağmen kitle sloganı atmayı sürdürdü.

Eylemde ilk olarak polis şiddetine maruz bırakılan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu konuştu.

“Ama biz düştüğümüz yerden kalkar yürümesini biliriz”

Piroğlu “Dün yapılan şiddetin ne kadar tırmanacağını göstermiş oldu, buna karşı bugün bizde nasıl direneceğimizi gösteriyoruz” sözleri ile başladı.

Piroğlu, dün halkın iradesini tanımadıklarını, hiç saydıklarını kaydederek,” Biz ise bugün bu ülkenin ezilenleri, devrimcileri olarak yan yana omuz omuza bu iradeyi nasıl ortaya koyduğumuzu gösteriyoruz. Onlar bizi düşürebilir, kavgadan alıkoyabilir, ama biz düştüğümüz yerden kalkar yürümesini biliriz” şeklinde vurgular yaptı.

Eylemde HDP Milletvekili Hüda Kaya bir konuşma yaptı.

Kaya, iktidarın gidici olduğunu dile getirerek,  “Kimsenin arkasına, Saray’ın arkasına sığınmayın. Kendi suçlarını örtmeye, temizlemeye çalışıyorlar. Onlar gidecek, kimsenin adına suç işlemeyin” diye konuştu. “Halkın iradesi her şeyden üstündür” diyen Kaya, halklar ve inançlar sıraladı: “Türkiye biziz, bizi bölemeyeceksiniz. Hak kazanacak, kötüler, zalimler kaybedecek” şeklinde seslendi.

Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) adına yapılan kısa konuşmanın ardından basın metnine geçildi.

“Saldırıların hesabını soracağız”

Açıklama Devrimci Parti MYK üyesi Seher Beyitaş tarafından okundu.

Beyitaş, dün yaşanan polis şiddetini protesto ederek, iktidarının kaybedebileceği korkusu yaşandığını vurgulayarak,  Beyitaş “Musa Piroğlu’na ve anayasal hakkını kullanarak basın açıklaması gerçekleştirmek için orada bulunan tüm dostlarımıza yapılan saldırının hesabını mücadelemizle soracağız. İnsanca ve onurlu bir yaşam isteyen herkesi, haksızlığın, hukuksuzluğun karşısında tutum almaya, mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” dedi.

Akader, Alınteri, DAF, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, EMEP, ESP, HDP, HDK, Halkevi, Kaldıraç, Kavga, Mücadele Birliği, Öğrenci Faaliyeti, Partizan, SMF, Suruç Aileleri İnisayitifi, SYKP, TİP, TÖP, Yeşil Sol Parti ve DBP tarafından örgütlenen eyleme HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Dilşat Canbaz, Musa Piroğlu, TİP Milletvekili Barış Atay katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu