GüncelKadın

Kadınlar 25 Kasım’da Kadıköy’de İsyanı Haykırdı!

İstanbul 25 Kasım Platformu'nun çağrısıyla Kadıköy'de biraraya gelen kadınlar; "Birbirimiz için sokakta, erkek-devlet şiddetine karşı isyandayız!" dedi.

25 Kasım Platformu saat:19.30’da Kadıköy İskele Meyanında yapılacak eylem için Osmanağa Camiisi önünde toplandı. Burada “Sesimiz yankılansın “Birbirimiz için sokakta, erkek-devlet şiddetine karşı isyandayız!” yazılı pankart ve “Jin Jiyan Azadi”, “Kadınlar Birlikte Güçlü”, “Hayatlarımızı Savunuyoruz”, “Haklarımızı ve Hayatlarımızı Savunuyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi Uygulansın”, “Gülistan Doku Nerede?” yazılı dövizler açan kadınlar sık sık “Susmuyoruz, Korkmuyoruz İtaat Etmiyoruz”, “Homofobik Devlet Yıkacağız Elbet”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganlarını haykırarak ellerindeki renkli fenerler ve zillerle yürüyüşe geçti.

HDP Kadın Meclisi de Kadıköy İlçe önünde toplanarak buradan yürüyüşe geçti.

Bu sırada kadınlar,  polisin KESK’li kadınların önünü Balık Pazarında kesmesi üzerine engellemeyi protesto etti.

“Polis defol bu sokaklar bizim”, “Yaşasın kadın dayanışması” vb. sloganları atan kadınlar, polisin barikatı kaldırması üzerine diğer grupla birleşerek yürüyüşe devam etti.

Bine yakın kadın coşkulu bir şekilde alkış ve zılgıtlarla İskele Meydanına coşkulu bir şekilde giriş yaptı. Katledilen kadınların isimleri okundu, binlerce kadın “burada” diye haykırdı.

Işıklı bileklik takan kadınlar, ışıldakları sallayarak alanı aydınlattı. Davullarla alanı inletti. “Jin jiyan azadi”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarını yükselten kadınlar, meydanı zılgıtlarla inletti.

“İsyanın Her Hali Kadınların Normali”

Yeni Demokrat Kadın da eyleme “Şili, Kolombiya, Rojava Kadınlar İsyanda”, “Nadira, Gülistan, Rabia Naz, Yeldana, Aleyna, Hande..UNutmadık.. Ne oldu?”, “Transfobi Öldürür Eşitlenme Yaşatır”,”İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Fatma Altınamakas Yaşardı”, “İsyanın Her Hali Kadınların Normali” yazılı dövizlerle katıldı.

Alanda kadınlar sık sık, Gülistan Doku ve kaybedilen diğer kadınların isimleri okunduktan sonra hep birlikte “Ne oldu? sorusunu da sordu.

Ardından basın metni Türkçe ve Kürtçe okundu. Kürtçe’yi platform üyeleri Suna Kaymaz, Türkçe’yi Yağmur Yurtsever okudu.

“Birbirimiz için sokakta, erkek-devlet şiddetine karşı isyandayız” diyen Yurtsever, dünyanın birçok ülkesinde yükselen kadın direnişlerinden örnek vererek şunları kaydetti: “Polonya’da kürtaj yasağı girişimlerine karşı direnişimizle, Şili’de cezasızlık politikalarını yargılayan Las Tesis eylemlerimizle, Meksika’da erkek şiddeti faillerinin korunmasına karşı adliyeleri ateşe veren ‘Ne unuturuz ne affederiz’ irademizle, Rojava’da kadın düşmanı DAİŞ’in yıkımına karşı eşit ve özgür bir yaşamı örgütleyişimizle, aileyi kutsayan üreme politikalarıyla hayatımız ve bedenimiz üzerindeki özerkliğimize yönelik saldırılara karşı dünyanın her yerinde ayaktayız! Erkek devletin çizdiği sınırları tanımadan, Mirabel kardeşlerin yükselttiği mücadelenin ışığını büyütüyoruz” 

“Rabia Naz, Nadira Kadirova, Gülistan Doku’ya, şüpheli kadın cinayetlerine ne oldu? İpek Er’in ölümüne neden olan tecavüzcü uzman çavuş Musa Orhan önce tutuklanıp sonra neden serbest bırakıldı? Yalnızca faillerin yargılanması için değil; aynı zamanda devletin sorumluluk alması için de bu soruları sormaktan vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz” diyen Yurtsever, erkek şiddetine karşı kadınların gerçekleştirdiği eylemlerine yönelik saldırılara karşılık kadınları değil, cinayeti engelle çağrısı yaparak, “geceleri, sokakları, meydanları” terk etmeme iradesinden vazgeçmediklerini vurguladı.

Yurtsever açıklamanın sonunda şunları dile getirdi: “İsteklerimiz, arzularımız, sınırlarımız, iradelerimiz, emeğimiz, bedenimiz, sesimiz, taleplerimiz, haklarımız, kazanımlarımız, yaşamlarımız ve mücadelemizle buradayız! Erkek, devlet şiddetinin yarattığı bu karanlığa karşı tüm renklerimizle, dayanışmamızın gücüyle, mücadelemizin rengiyle buradayız, birlikteyiz”

25 Kasım Taksim İnsiyatifi: “Öfkemiz sarsın dünyayı”

Aynı saatlerde 25 Kasım Taksim İnsiyatifinin çağrısıyla Taksim’de kadınlar bir eylem gerçekleştirdi.

Tünel Meydanı’nda toplanan kadınlar “Öfkemiz sarsın dünyayı” pankartı açarak sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Ne kadar baskı o kadar direniş”, “İsyan, devrim, özgürlük” sloganları attı. Yürüyüş yapmak isteyen kadınların karşısına polis barikatı kuruldu.


Kadınlar, “Ne Taksim Meydanı’nı ne de bu diyarı terk etmiyoruz!” diyen kadınlar polis engellemesine rağmen yürüyüşlerini sürdürdü.

Kadınlar yürüyüş boyunca devletin uyguladığı cezasızlık politikalarına yönelik “Adalet, bugün her yerde omuz omuza haykıran kadınların ellerinde. Şule Çet davasında mahkeme salonlarını dolduran kadınların, yüzlerce gündür Gülistan’ın hesabını soran kadınların ellerinde, bizim elimizde. Adalet biziz, susmayacağız.“ diyerek tepkilerini dile getirdi.

Eylem basın açıklamasının okunmasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu