Güncel

İzmir’de BMG’den Mayıs ayı anması

İzmir'de Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayında ölümsüzleşenler için bir anma etkinliği gerçekleştirdi.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) İzmir’de Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayında ölümsüzleşenler için bir anma etkinliği gerçekleştirdi.
27  Mayıs tarihinde yapılan anma etkinliği saygı duruşu ile başladı.
Ardından etkinlikte  sinevizyon gösterimi  ile devam edildi.  Etkinlikte  Murat Çepni tarafından bir konuşma yapıldı.
Çepni, “Birleşik Mücadele Güçleri’nin bugün ortaya koyduğu mücadele perspektifi hem Mayıs Şehitlerimiz hem de tüm ölümsüzlerimiz açısından bugün hangi yoldan yürünmesi gerektiğine dair bir duruşu ifade ediyor.
Bu yüzden Mayıs Şehitlerini anlamak, onların mücadele çağrısını anlamak aynı zamandan Birleşik Mücadele Güçleri’nin de bugünkü rolünü anlamakla eşdeğerdir. Öncelikle Mayıs Şehitlerimiz olmak üzere devrim, sosyalizm ve Ulusal Özgürlük Mücadelesi’nde, bağımsızlık mücadelesinde ölümsüzlelen tüm yoldaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde BMG’nin önemine dikkat çekti.
Çepni ardından, “Bütün isyanların tarihine baktığımızda en kritik anlarda açığa çıkan devrimci bir iradeyi görüyoruz. Bizim tarihimiz bu coğrafyanın isyanlarının tarihidir. Bugün attığımız her adım da bu isyanlar tarihinden besleniyor. Şehitlerimizi anmanın çok önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bunun başında şu geliyor. Baş ettiğimiz tasfiye aletinin yürütüldüğü araçlardan bir tanesi de devrimcilerin, sosyalistlerin, yurtseverlerin fiziki tasfiyesi olabilir. Yani askeri araçlarla yürütülen bir tasfiye aleti olabilir. Ama bundan daha önemlisi bizi tarihsizleştirme, köksüzleştirme, ideolojisezlişterme saldırısıdır aynı zamanda.” dedi.
Konuşmasına, “Esasen ölümsüzlerimizi anmak dediğimizde, onların bıraktığı mirasa sahip çıkmak dediğimizde, bu saldırı konseptine bir isyan bayrağı açmış oluyoruz. Yani burjuvazinin, faşizmin örneğin İbrahim Kaypakkaya yoldaşa dönük özel saldırısının bir manası var. Haki karere dönük özel saldırısının bir manası var. Burada bize dayatılan burjuva tasfiye saldırısının bir parçasını görüyoruz. Bize şu söylenmeye çalışılıyor. Siz demoratik muhalefet edebilirsiniz. Siz günlük mücadeleler peşinde mücadele edebilirsiniz. İş, ekmek, adalet mücadelesi verebilirsiniz. Ama sistemi hedef alamazsınız.
Ölümsüzleşen tüm yoldaşlarımız bize bir yol gösteriyor. Mücadele içinde çözümsüz kaldığımız her anda bize çözüm sunuyor. Denizlerin idam sehpasına giderkenki sözleri, İbrahim Kaypakkaya’nın zindanlardaki direnişi, Haki Karer’in, Ulaş Bayraktaroğlu’nun enternasyonal mücadelesi bize yol gösteriyor ve göstermeye devam edecek.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu