EmekGüncel

İşten atılan SML işçileri H&M önündeydi: “Mücadele ederek geleceğimizi kazanabiliriz”

SML Etiket önündeki direnişi, H&M önüne de taşıyan işten çıkarılan işçiler “Yapılan haksızlık, hukuksuzluk, keyfi işten atma, sendika düşmanlığı ve taşeronlaştırma bir an önce son bulmalıdır” dedi.

İstanbul Beylikdüzü Haramidere Sanayi Sitesi’nde bulunan, Zara ve H&M gibi uluslararası markalara üretim yapan SML Etiket fabrikasında çalışan 22 işçi, “küçülme” gerekçesiyle 28 Ocak’ta işten atıldı.

İşçiler, bu karar üzerine 3 Şubat günü bağlı oldukları Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK/Tekstil) ve Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) ile birlikte fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçti.

Eylemlerini sadece fabrika önünde yapmayacaklarını açıklayan işçiler, bugün İstanbul Şişli’de bulunan H&M Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi.

“Sendika düşmanlığına, keyfi işten atmalara, taşeronlaşmaya hayır! Sendikalı ve güvenceli çalışmak istiyoruz” yazılı pankart açan işçiler, sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Sendika haktır, engellenemez” sloganları attı.

Eyleme DİSK/Enerji-Sen, DİSK/Dev-Turizm-İş Marmara Şubesi, Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası üyesi Sinbo direnişçisi Dilbent Türker, İnşaat-İş Sendikası, HDP Emek Komisyonu, Devrimci Gençlik Birliği ve İşçiyiz Biz Koordinasyonu da eyleme destek verdi.

“Sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarıldık”

SML işçileri adına açıklamayı okuyan Seçil Arı, “İşten çıkartma nedeni olarak işlerin azalmasını öne sürüyorlar. Bu koca bir yalandır. Bu yalanın arkasında saklanan gerçek ise sendikal faaliyete dönük tahammülsüzlüktür. SML Etiket patronu ve yönetimi planlı bir şekilde bizleri işten çıkartmıştır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu