Güncel

İstanbul’da Boğaziçiyle dayanışmaya dört tutuklama

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileriyle dayanışma amacıyla Kadıköyde yapılan eylemde gözaltına alınan 6 öğrenciden 4’ü tutuklanırken, 2’sine ise ev hapsi cezası verildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasını protesto eden öğrencilerle dayanışma eylemi sonrası haklarında başlatılan soruşturma kapsamında 5 öğrenci 4 Şubat günü evleri basılarak gözaltına alınmıştı.

Araması devam eden bir öğrenci ise bir gün sonra gözaltına alındı. 2 gündür gözaltında bulunan 6 öğrencinin ifadelerinin alınması için Kartal Adliyesi’ne getirildi.

Savcılık ifadesi biten 6 kişiden 5’i tutuklama, 1 kişi ise ev hapsi talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Öğrenciler hakkındaki suçlamalar “Kamu malına zarar vermek, görevli memura direnmek, kendini tanımlanayacak bir şekle sokarak eyleme dahil olmak, terör örgütü propagandası yapmak”.

BAdli kontrol talebi ile sevk edilen Recep Acar hakkında ev hapsi kararı verildi.  Tutuklamaya sevk edilen 5 kişiden 4’ü tutuklanırken, 1 kişi hakkında da yine ev hapsi kararı verildi. Tutuklamaya sevk edilen Necmettin Erdem, Akın Karakuş, Ömer Şengel ve Murat Can Demirci tutuklandı. Yunus Emre Karaca hakkında ev hapsi verildi.

Boğaziçi eylemlerinde şimdiye kadar dört öğrenci tutuklanmıştı. Tutuklananların sayısı sekize yükseldi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu