DünyaGüncel

İsrail hapishanesinden kaçtıktan sonra yakalanan Filistinli tutsaklara ağır işkence

İsrail hapishanesinden kaçtıktan sonra yakalanan dört Filistinli tutsaktan Muhammed el-Arıda ile görüşen avukatın açıklamasına göre tutsaklara ağır işkence var.

6 Eylül günü, İsrail’in kuzeyindeki yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden tünel kazarak firar eden 6 tutsaktan dördü yakalanarak tekrar tutuklanmıştı. Yakalanan tutsaklardan Muhammed el-Arıda ile görüşen Filistin Esirler Cemiyeti Avukatı Halid Mehacine “Esir Arıda, gerçekten sert bir işkenceden geçti, ağır dövülme şeklinde saldırıya uğradı, başı yerlere vuruldu” dedi.

Ağır yaralarına rağmen Arıda’nın hala herhangi bir tedavi görmediğini ve yakalanmasından bu yana çok az uyuduğunu söyleyen Avukat Mehacine, “Arıda tüm suçlamaları reddediyor, her türlü baskı ve işkenceye rağmen sorgu sırasında susmayı tercih ediyor” dedi.

Arıda’nın ailesi de görüşme öncesinde, gözaltında neyle karşı karşıya kalabileceğine dair korkularını ifade ederken, diğer yandan “İsrailli yetkililerin onun ruhunu kırmak için yapabileceği çok az şey var” diyerek Arıda’nın direnişçiliğini vurgulamışlardı. Arıda’nın kardeşi Mohamed Abdullah Ardah, MEE’ye “Mahmud’un ne kadar güçlü olduğunu nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum” demişti.

Filistin Esirler Cemiyeti, yaptığı açıklamada, avukatlarının, 20 Eylül Pazartesi günü, yakalanan 4 Filistinli tutuklu ile görüşeceğini duyurdu.

Firar ettikten sonra yakalananlar Fetih Hareketi’nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zubeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri ve Eyhem Fuad Mahmud Abdullah el-Arıda isimli tutsaklardı. Hapisten firar eden diğer iki Filistinli tutsak Eyhem Fuad Kemamci ve Yakub Nufeyat ise bulunamadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu