EmekGüncel

İSİG Haziran ayı raporunu açıkladı: 188 işçi yaşamını yitirdi

"İş Cinayetlerine, İşsizliğe, Açlığa ve Salgına Karşı: Direniş ve Dayanışma Yaşatır!" şeklinde paylaştı raporunda, Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından açıklanan haziran raporunda 188 işçinin yaşamını yitirdiğini ve 128 işçinin ise yaralandığını açıkladı.

Rapor, “Sakarya’nın Hendek ilçesinde kurulu Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında 3 Temmuz günü meydana gelen patlamalar sonucu 7 işçi arkadaşımız hayatını kaybetti, 128 işçi arkadaşımız yaralandı. Ölen arkadaşlarımızın ailelerine, mesai arkadaşlarına ve Türkiye işçi sınıfına başsağlığı diliyoruz…

Coşkunlar bir aile şirketi ve birden fazla benzer isimli şirket bulunuyor. Bu şirketlerde tespit edebildiğimiz kadarıyla son 13 yılda 8 patlama yaşandı, 5 işçi hayatını kaybetti ve yaklaşık 100 işçi de yaralandı” şeklinde başladı.

“Geçtiğimiz yıllarda fabrikayı incelemeye giden uzmanların aktarımlarına göre de “işletme binaları patlayıcı bir maddenin üretildiği bir fabrikadan çok tavuk çiftliğini andıran binalardan oluşmaktadır”. Hemen hemen her yönden ciddi eksiklikler barındıran fabrikanın bu zamana kadar nasıl faaliyette olduğunu ise devlet ve sermaye örgütleriyle ilişkisinde aramak gerekiyor.

Zira patlama sonrası MÜSİAD Başkanları, fabrikanın sahibi ve aynı zamanda MÜSİAD Sakarya İl Başkanı olan Yaşar Coşkun’a desteğe geldiler, hem de hala arama kurtarma çalışmaları devam ederken ve onca gözyaşı-acı varken yemekli bir görüntü ile karşılaştık. Diğer yandan Yaşar Coşkun’un devletin yerel ve merkezi erkanıyla fotoğrafları ve görüşmeleri de basına yansıdı” şeklinde devam eden raporda, Sakarya’daki fabrika patlaması sonrasında yaşananlara tepki gösterildi.

Bu ilişkilerden çıkardığımız sonuç, bugüne kadar fabrikada yaşanılanlara göz yumulduğu ve bu işçi katliamına adeta davetiye çıkarıldığıdır.” denilerek, “İSİG Meclisi olarak, iş cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağımızın ve İSİG mücadelesinin bölge bölge işyeri işyeri örülmesi noktasında üzerimize düşenleri yapacağımızın da tekrar altını çizelim” şeklinde vurgu yapıldı.

raporunun tamamı için Tıklayınız 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu