Emek

İşçi aileleri 88. kez adalet istediler!

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin 88. kez adalet istemiyle nöbetteydi. Polis Galatasaray Meydanı’na yine izin vermedi.

Adalet ve Vicdan Nöbeti’nin 88’inci haftasında Adalet İsteyen İşçi Aileleri’nin basın açıklamasını Galatasaray Meydanı’nda yapma çabası yine polis engeliyle karşılaştı. Polisin engellemesi sonucu aileler eylemlerini Bir Umut Derneği önünde gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada  iş cinayetlerine ilişkin görülen davaların sahiplenilmesi çağrısı yapıldı.

Aileler adına Davutpaşa patlamasında eşi Gülhan Çabuk’u kaybeden İdris Çabuk yaptı. Ekim ayında yaşanan iş cinayetlerine ve mahkemesi devam eden davalara dikkat çeken Çabuk, 17 Haziran 2013’te Muğla Milas’a bağlı Güllük’te bulunan AKFEN AŞ’ye ait atık su arıtma sistemi işletmesi terfi merkezinde 7 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybetmesiyle ilgili açılan davanın detaylarını anlattı. Çabuk, “İş cinayeti olduğunda Güllük Belediye Başkanı olan sanık Mehmet Yavuz Demir, AKP Muğla Milletvekili seçildiği için dosyasını ayırdı. Meclis dokunulmazlığını kaldırırsa yargılama devam edecek, yoksa bekleyecek” dedi.

22 Kasım’daki Esenyurt mahkemesine çağrı

Çabuk, Esenyurt’ta bulunan Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında 11 Mart 2012’ de gerçekleşen yangında 11 işçinin yanarak hayatını kaybettiğini iş cinayetinde hayatını işçilerin mahkemesine ilişkin ise, “Yeni bir bilirkişi heyetinin oluşturulması ve bilirkişi raporu hazırlanması için duruşma 22 Kasım 2019’a ertelendi. İş cinayetleri son bulsun diyen herkesi duruşmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Soma’da hayatta kalan işçilere destek

Soma Katliamı’na da dikkat çeken Çabuk, “Maden İşletmeleri ve Uyar Madencilik’teki işlerinden tüm hakları gasp edilerek çıkarılan 3 bin 500 maden işçisi, Bağımsız Maden İş Sendikası ile birlikte tazminat haklarını almak için 5 Ekim 2019’da Soma’dan Ankara’ya yürümek istedi. Yürümelerine izin vermedi. O günden beri direnen maden işçilerini 19 Ekim’de ziyaret ederek haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu söyledik dedi. İşçilerin önünün kesilmesine tepki gösteren Çabuk, “Hakkını arayan işçilerin yollarının kesilmesine, önlerine barikatlar kurulmasına karşıyız. Bu haksız uygulamaya son verilerek işçilerin yollarının tez vakit açılmasını, 5 Kasım’da Bakanlık’taki görüşmelerini gerçekleştirmelerini, mücadelelerinin karşılığı olan haklarını almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

3. Havalimanında iş cinayetleri sürüyor

Son olarak 3’üncü Havalimanı’nda bulunan şantiyede 31 Ekim 2019 günü yaşanan iş cinayetine ilişkin ise inşaat sahasında hiçbir önlemin alınmadığının altını çizen Çabuk, “Yürüyüş yollarında aydınlatma ve ışık yok. İşçiler cep telefonu ışığı ile yürümek zorunda kalıyor. ‘Daha önce de defalarca çalışırken ölmek istemiyoruz’ diyen işçiler, yine aynı taleple iş bıraktı. Daha insani koşullarda çalışmak isteyen, yaşam haklarına sahip çıkan işçilerin haklı mücadelelerinde yanındayız” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu