Emek

İş cinayetine kurban giden Dilek Dayar için basın açıklaması

Sirkeci PTT merkez binasında ki restorasyon çalışmalarında iş cinayetine kurban giden Dilek Dayar için basın açıklaması düzenlendi. Saat 12:30’da başlayan açıklamaya demokratik kitleri örgütleri de destek verdi.

İstanbul: 26 Temmuz Perşembe günü restoratör olarak çalıştığı Sirkeci PTT Merkez Binası’nda gerçekleşen iş cinayetinde hayatını kaybeden Dilek Dayar için düzenlenen basın toplantısının bildiri metni İnşaat-İş sendikası genel başkanı Özgür Karabulut tarafından okundu. Açıklamada; proje sahibi Karacan İnşaat tarafından kurulan ve restorasyon için Adım Restorasyona verilen çalışmanın koşulları hakkında bilgi verildi. Sirkeci PTT şubesinde gerçekleşen iş cinayetinde, yağmurun bastırmasıyla içeri geçmeye çalışan Dilek Dayar’ın iskeleden binaya geçerken kullandığı güvenlik halatının kısa olması ve kurulan iskelenin güvenliğinin yeterince sağlanmamasından dolayı bina boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği ve yaşananın, kaza değil iş cinayeti olduğu vurgulandı.

Kaza değil cinayet!

Olayın tamamen alınması gereken güvenlik önlemlerinin alınmadığı için yaşandığının vurgulandığı açıklamada Dilek Dayar’ın kar hırsı uğruna hayatını kaybettiği belirtildi.

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında uygulanması gereken yönetmelikler açık olarak belirtilmesine rağmen üç kuruşluk kar uğruna bunların uygulanmasından kaçınılmış ve arkadaşımız Dilek Dayar’ın adı iş cinayetlerine kurban giden arkadaşlarımızın adları arasına yazılmıştır.

Kurulan iskelenin standartla uygun olmadığı ve iş ekipmanları ile iskele arasında ki boşluğun mesafesine dikkat çekildi:

İskele ile bina arasına güvenli bir şekilde geçilebilecek aranın 130-150 cm olamayacağı, iskelede çalışanların rahatlıkla geçiş sağlayabilmesi için 60 cm genişliğinde, kenarlarında korkuluk olan geçitler olmak zorundadır. Bina ile iskele arasında düşmelere neden olabilecek tehlikeli boşluklar olmaması, bu önleminde alınması zaruridir.

Ekmeğimizi kazanırken ölmek istemiyoruz

Son yıllarda yaşanılan iş cinayetlerine değinilen açıklamada, iş cinayetlerinin birçoğunun inşaat alanında olduğu belirtildi. İSİG Meclisi’nden aktarılan rapora göre 2018 yılı itibariyle Ocak ayında en az 188, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 129, Nisan ayında en az 188, Mayıs ayında en az 169, Haziran ayında en az 149 işçi olmak üzere;Türkiye’de 2018 yılının ilk 6 ayında en az 907 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Sadece bilinen rakamların bile bu kadar vahim olduğu bir yerde iş güvenliği ile ilgili herhangi bir talebin karşılanmadığı aksine son zamanlarda patronların ekmeğine yağ sürecek bir düzenin artarak devam ettiği ve sınıf dayanışmasının vurgulandığı açıklamada İnşaat-İş Sendikası eski genel başkanı Mustafa Adnan Akyol kısa konuşmasında çalışma koşullarından bahsederken, şu an kullanılan şantiyelerin nerdeyse hepsinin çalışma koşullarına uygun olmadığını belirtti. İnşaat işçisi olarak çalışan yaklaşık 2,5 milyon işçinin sigortalarının asgariden yatırılarak üstlerinden daha fazla rant sağlanmaya çalışıldığı söyledi ekledi: “İnanıyorum ki bir gün inşaat işçileri sınıf dayanışmasını anlayacak ve daha iyi bir yaşamın kapısını o zaman aralayacağız” dedi.

Açıklama, Pazar saat 15.00’te Dilek Dayar’ın iş arkadaşları ve ailesinin de katılacağı basın açıklamasına çağrı yapılarak sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu