Güncel

Irak Ordusu Sözcüsü: Yaşananlar büyük bir işgaldir

TC devletinin sınır ötesi saldırılarına ilişkin açıklama yapan Irak Ordusu Genel Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, “yaşananlar, büyük bir işgaldir” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 23 Nisan’da Irak Kürdistanı’na başlatılan işgal operasyonu hem havadan hem de karadan sürüyor. TSK’nin operasyonlarıyla paralel olarak KDP, Metîna’ya güç yığarken, Türkiye ile de ortak operasyona katılıyor. KDP özel birliklerinin operasyona dahil edilmesine tepkiler büyürken, birçok farklı kesimden de Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna ilişkin açıklamalar yapılıyor.
Irak Ordusu Genel Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
RojNews’te yer alan habere göre, Yahya Resul, Türk ordusunun 20 kilometre Irak topraklarına girdiğini belirti. Yahya Resul, “İki taraf arasındaki anlaşmalarla belirlenen sınırın çok ötesinde. Türk ordusu Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri üslerinin sayısını arttırdı. Türk devletinin ilerlemesi doğru değildir, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğine ve komşu ülkelere saygı duyması gerekiyor” dedi.
Çözüm için diplomatik yollar ve diyaloga ihtiyaç olduğunu söyleyen Yahya Resul, “Irak topraklarında bugün yaşananlar, büyük bir işgaldir. Türk devleti Irak hava sahasını ihlal etti. Hava savunma sistemi yoluyla bu sorun çözülmeli” diye ekledi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu