EmekGüncel

İnşaat-İş’in Finans Şehir Merkezi şantiyesindeki direnişi sürüyor

İnşaat-İş, Finans Şehir Merkezi'nde çalışırken hakları gasbedilen, tehdit ve hakarete uğrayan üyesiyle birlikte Finans Şehir Merkezi'nde direnişte.

Finans Şehir Merkezi şantiyesinde işçileri köle gibi çalıştıran, mesailerini ödemeyen, ayda sadece 2 gün izin kullandırtan, itiraz edildiğinde de ücretsiz izne gönderen, işten atma yasağı bittiği anda da işten çıkarmaya kalkışan, bunu kabul etmeyen işçiyi hakaret ederek, Kod-29’la işten atmakla tehdit eden Kalyon ve birlikte çalıştığı taşeron firma GMKB’ye karşı Finans Şehir şantiyesi merkezinde başlayan direniş devam ediyor.

İnşaat-İş, üyesi işçi Yusuf Doğan’ın hakları ve bu süreçte yaşadığı baskılara ilişkin firma yetkililerinin talebiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede firma yetkilileri işçinin alacaklarını ödeyeceklerini belirterek, eylemin bitirilmesini istedi. İnşaat-İş, işçinin haklarının ödeneceğinin belirtilmesinin yeterli bir teminat olmadığını, tüm hakları banka hesabına yatırılıncaya kadar direnişi sürdüreceğini açıkladı.

“Tüm haklarımızı alıncaya kadar direneceğiz” pankartının açıldığı eylemde konuşan İnşaat-İş Örgütlenme Sorumlusu Yunus Özgür, üyelerinin haklarının gasbedilmesine, hakaret edilmesine izin vermeyeceklerini, işçilere insanca davranılmadığını, müteahhitlere inşaat işçiye saygı göstermeyi öğreteceklerini belirterek, firmanın “haklarınızı ödeyeceğiz, eylemi bitirin” söylemini şimdiye kadar ki pratiklerinin de yarattığı güvensizlikle dikkate almayacaklarını, tüm haklar ödeninceye kadar direneceklerini vurguladı.

Finans Şehir şantiyesinde sabah başlayan direniş devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu