Dünya

Innsbruck’ta anma: “Sınıfsız ve sınırsız bir dünya yaratabilmek için yürünen yol kolay değildir”

H. Merkezi: Dersim’de ölümsüzleşen MKP/HKO savaşçıları ve Rojova’da ölümsüzleşen TİKKO komutanlarından Nubar Ozanyan Avusturya’nın Innsbruck kentinde yapılan ortak bir anma ile anıldılar.

 İnnsbruck’da gerçekleştirilen anmayı Avusturya Partizan ve Halkın Günlüğü birlikte düzenledi. Anma etkinliği devrim ve komünizm savaşçıları anısına saygı duruşuyla başladı. Ardından yaşamını yitiren devrim ve komünizm savaşçıları için hazırlanan sinevizyon gösterildi.

 

“Sınıfsız ve sınırsız bir dünya yaratabilmek için yürünen yol kolay değil”

Halkın Günlüğü temsilcisi yaptığı konuşmada; “Maoist parti tarihine bakıldığında, birden fazla örgütsel yenilgiler ve pek çok şanlı zaferler tarihi olduğunu görürüz. Yaklaşık 45 yıllık bu tarihi mücadele sürecinde yüzlerce savaşçısını, parti üyesini, kadrosunu ve neredeyse hiç bir komünist partisi tarihinde görülmeyen 5 genel sekreterini sınıf savaşımının engin denizlerinde şehit vermiştir. Bu bize, sınıfsız ve sınırsız bir dünya yaratabilmek için yürünen yolun kolay bir yol olmadığını ve olmayacağını, fedakârca ödenecek büyük bedellerin olduğunu ve daha da olacağını göstermektedir” dedi ve ardından MKP’nin Ovacık şehitlerine ilişkin yaptığı açıklama okundu.

 

“Faşizme karşı her alanda devrimci dinamikler örülmeli”

Anma etkinliğinde TİKKO Rojava Komutanı için hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından Partizan temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi. TİKKO Rojava komutanı Nubar Ozanyan ve Dersimde ölümsüzleşen MKP-HKO savaşçıları ve son aylarda Dersim’de şehit düşen 12 TKP/ML, PKK ve DHKP-C gerillaları şahsında tüm devrim şehitlerini anarak konuşmasına başlayan Partizan temsilcisi; Nubar Ozanyan’ın yoldaşın 40 yıllık mücadele pratiği üzerine vurgularda bulundu. Komünist ve devrimci güçlerin AKP ve saray diktasına boyun eğmeyeceğini, faşizme karşı her alanda devrimci dinamiklerin örülmesi gerektiğinin altını çizerek konuşmasını sonlandırdı.

Anmanın devamında, Mezopotamya Kültür Merkezi adına ölümsüzleşen devrim ve komünizm savaşçılarına dair bir konuşma gerçekleştirildi. Anma etkinliği söylenen kavga ezgilerinin ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu