EkolojiGüncel

İkizdere’de Cengiz kanunları işliyor: Köylülerin çadıları jandarma tarafından söküldü

İkizdere’de köy halkının taş ocağına karşı başlattığı direnişin 25’inci gününde jandarma gece saat 2.30 sularında çadıları söktü.

Cengiz Holding’in İkizdere’de yapmak istediği taş ocağı projesine karşı köylülerin direnişi sürüyor. Köylüler defalarca jandarma saldırısına uğradı, sürüklenerek gözaltına alındı, sosyal medyada haklarında karalama yapılarak direniş kırılmaya çalışıldı. Ancak köylülerin kararı da direniş de kırılamadı.

Pandemi bahanesiyle ilan edilen sokağa çıkma yasağını tanımayan köylüler, sabahın ilk ışıklarında nöbet alanında yerini almaya devam ediyor.

Sabaha karşı 02.30’da jandarma köylülerin çadırlarının bulunduğu özel mülk olan nöbet alanına baskın yaptı; çadırları söktü, parçaladı, alanı talan etti.

Çadırların Jandarman saldırısından önceki hali

 

Emir Valilikten!

Mülk sahibi Teoman Baş, “Çadırları parçalayarak götürdüler. Devletin jandarmasına şikayet için gittik. Jandarma ‘Biz yaptık’ dedi. Şu an savcılığa gidiyoruz, suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Jandarmaya “Neden izinsiz bir şekilde özel mülke girdiniz?” diye soran Baş, “Hıfzısıhha kanunlarına göre Valiliğin emriyle aldık” yanıtını aldı.

Bunun üzerine İkizdereli Baş jandarmadan Valiliğin yazısını istedi ancak jandarmanın elinde resmi bir evrak yoktu: ” Bize savcılığa gitmemizi ve evrağı oradan almamızı söylediler. Artık Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunları değil de Cengiz’in kanunları, polis devletinin kanunları işliyor. Yangından mal kaçırır gibi çadırları götürdüler. Git Cengiz’in makinasını koru orada, burada insanlara ne olursa olsun önemli değil. Onlar için önemli olan taş ve para. İnsafsızlık bu. Vicdansız bunlar” 

Cengiz Kanunları İşliyor

Jandarmanın saldırısı köylüleri yıldıramadı. Köylüler daha erken saatte ve daha kalabalık şekilde nöbet alanında yerlerini aldı. Şikayet için jandarmaya gittiklerini ve “biz yaptık” yanıtıyla karşılaştıklarını belirten bir köylü, konuya ilişkin evrak istediklerini ancak savcılığa yönlendirildiklerini kaydetti.

Köylü, “T.C. kanunları değil Cengiz kanunları işliyor, polis devleti kanunları işliyor. Böyle vicdansızlık olmaz ki, yangından mal kaçırır gibi. Git Cengiz’in makinesini koru, insanlara burada ne olursa olsun” diye vurguladı.

Jandarma saldırısından sonra 

 

Köylüler suç duyurusunda bulunacak!

Genaça Karafazlı ve Hüseyin Altun’un haberine göre; jandarmanın çadırları sökmesine karşı İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) Başkanı Ziya Yıldıırım da tepki gösterdi. Yıldırım, yapılanların hukuksuz olduğunu belirterek, “Gece gelmişler ve köylülerimizin tapulu arazisinde bulunan çadırları kaldırmışlar. Alana jandarma koymuşlar. Köylülerin çadır alanına geçmesine izin vermiyorlar. Konuyla ilgili bize önceden bir uyarı veya bildirim yapmadılar. Avukatlarımız suç duyurusunda bulunacaklar” dedi.

Köylüler bölge adliyesini olduğu Kalkandere adliyesine suç duyurusunda bulunmak için gitti ancak nöbetçi savcıya ulaşamayınca Rize merkez adliye ye giderek nöbetçi savcılığına suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu