Güncel

İHD: Şiddet meşrulaştırılmaya çalışılıyor, polis cezalandırılsın!

İnsan Hakları Derneği, Nusaybin’de çocuklara ateş açan polisle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Polisin derhal cezalandırılmasını istedi

Mardin Nusaybin’de bir polisin apartmanların önünde oynayan çocukları silahla kovaladığı, havaya ateş açtığı görüntülerle ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) yazılı açıklama yaptı.

Polisle ilgili yapılan açıklamaya dikkat çeken İHD, site içinde oynayan çocukların güvenlik güçlerine taş attıkları belirtilerek polis memurlarının çocuğa karşı gerçekleştirdikleri şiddet eylemini meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen iddianın doğruluğu halinde bile fiili gerçekleştiren çocuklar hakkında cezai bir müeyyide uygulanmasının mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, “Zira Türk Ceza Kanunun 31/1 Maddesi ile 12 yaşından küçük çocukların cezai ehliyet ve sorumluluklarının mutlak suretle bulunmadığı açık bir şekilde belirtilmiş, bu durum herhangi bir istisnaya tabi tutulmamıştır” denildi.

Yaklaşık 40 yıldır bölgede devam eden çatışmalı ortamdan en çok etkilenen gruplardan birinin de çocuklar olduğu belirtilen açıklamada, “Özellikle kolluğun orantısız silah kullanımı nedeniyle yüzlerce çocuk yaşamını yitirmiş, binlerce çocuk yaralanmıştır. Kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilen bu ihlallerin akabinde yetkililer tarafından failleri koruyan ve çocukları suçlayan açıklamaların yapılması ne yazık ki bu ihlallerin artarak devam etmesine neden olmuştur” denildi.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi olarak yetkililere seslenilen açıklamada, “Türkiye’nin taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi hükümlerini hatırlatıyor ve her bir çocuğun yaşama/gelişme ve oyun hakkının sağlanmasının devletin yükümlülüğünde olduğunu belirtip 24.04.2020 günü yaşanan olayın tüm boyutları ile etkin bir şekilde soruşturulmasını, fail kamu görevlisinin eylemine uygun bir şekilde cezalandırılması talep ediyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu